Dwunasty miesiąc – nucenie melodii i zabawa w chowanego

Wasze dziecko ma już 12 miesięcy, już prawie rok jesteście z nim. Pełno go teraz wszędzie, z niespotykaną sprawnością potrafi przemieszczać się po całym domu.

Przygląda się i bada napotkane po drodze przedmioty. Porusza się najczęściej na czworakach, boi się upadku. Przez kilka chwil stoi sam i robi kilka kroków, ale zaraz siada na podłodze na pupie.

Gdy weźmiesz go za rączki – chodzi, ale gdy już nie ma oparcia, woli ze spokojem usiąść na podłodze.

Gdy macie schody w domu, bez problemu może na nie wchodzić ale jeszcze na czworakach.

Samodzielnie  wkłada małe przedmioty do dużych. Gdy chce uchwycić mały przedmiot posługuje się palcem wskazującym i kciukiem.

Wasze dziecko może być uparte i asertywne. Ma własne zdanie, może się złościć, denerwować, jest zazdrosne np. o zabawki, swojego misia. Próbuje jeść łyżeczką lecz nie zawsze trafia dobrze do buzi.

Oto, co jeszcze potrafi 12 miesięczny maluch:

Przerwy między posiłkami powinny wynosić około 3 godzin. Przygotuj malucha na jedzenie 5 posiłków dziennie. Nie podawaj dziecku solonych i cukrowanych posiłków.

Dalej karm piersią 3-4 razy dziennie.

Spróbuj na śniadanie dać maluchowi jajecznicę na maśle, na drugie śniadanie dobry jest jogurt lub owoc, na obiad: zupa jarzynowa 150-200 ml, duszone mięsko z królika, indyka, kurczaka. Na podwieczorek; owoc lub budyń a na kolację mleko lub kaszka.

W 12 miesiącu życia dziecko powinno wypić około 500 ml mleka. Roczne dziecko powinno ważyć około 78-12,5 kg i mierzyć około 70-8- cm.

Gdy cię coś niepokoi w zachowaniu czy rozwoju dziecka, zgłoś to lekarzowi.