Kąpiel noworodka i dziecka starszego.

Jeszcze w niedalekiej przeszłości pierwsza kąpiel noworodka była wykonywana na sali porodowej. Obecnie odchodzi się od tej czynności.

Na sali porodowej tylko nieznacznie wyciera się dziecko z pozostałości krwi, jeśli zaistnieje taka potrzeba, nie kąpie się go. Kąpiel noworodka nie jest zalecana przez kilka pierwszych dni w domu. Trzeba pozwolić, aby maź płodowa wchłonęła się w skórę dziecka, ale decyzja należy do rodziców.

Jeśli nie zdecydujesz się na codzienną kąpiel noworodka, musisz pamiętać o dokładnym przemyciu go po każdorazowym oddaniu moczu i stolca, czyli przy każdej zmianie pieluszki.

Jak często kąpać?

Częstość kąpieli wybierasz sama. Możesz kąpać dziecko codziennie, albo kilka razy w tygodniu. Mamy bliźniaków kąpią dzieci zazwyczaj na przemian. W jednym dniu jeden bliźniak a w następnym dniu drugi, ale to jest sprawa indywidualna każdej mamy.

Co jest potrzebne do kąpieli?

Do kąpieli przygotuj mydło lub płyn do kąpieli przeznaczony tylko dla dzieci. Na każdym produkcie podany jest wiek dziecka, od którego dany produkt może być stosowany. Płyny nieprzeznaczone dla dzieci mogą podrażniać skórę dziecka oraz zaburzać czynność bariery ochronnej skóry niemowlaka. Inny odczyn pH płynów i mydeł jest przeznaczony dla dorosłych a inny dla noworodków i niemowlaków.

Przy pierwszych kąpielach nie używaj płynów z oliwką, gdyż woda jest wtedy śliska i musisz bardzo uważać, aby dziecko ci się nie wyśliznęło z rąk.

Do kąpieli nie możesz używać myjek, których nie da się wygotować, gdyż zbierają się na nich bakterie. Najlepiej uszyć lub kupić rękawicę do mycia dziecka z froty lub tetry, którą można wygotować. Łatwiej też będzie ci myć dziecko taką rękawicą, bo lepiej przylega do twojej dłoni.

Kąpiel noworodka jest najlepsza w wanience, chociaż pojawiły się na rynku pojemniki przeznaczone do kąpieli dziecka od pierwszego dnia do 3 roku życia. Są one w formie wiaderka o wyprofilowanym górnym brzegu i mają antypoślizgowe dno. Są szerokie, wykonane z przeźroczystego surowca.  Kształt tego produktu przypomina dziecku życie w łonie matki. Usuwa kolki u dziecka, uspakaja, odpręża. Jest bardzo dobrym sposobem na kąpiel wcześniaka. Nazywa się Tummy Tub. W Polsce jest to jeszcze mało rozpowszechniona metoda kąpieli, ale polecana przez położne i lekarzy.

Kąpiel noworodka w wanience

Jeśli wybierzesz wanienkę do kąpieli, nalej do niej wody jedynie do połowy. Przygotuj sobie wszystkie przybory do kąpieli dla dziecka, abyś nie musiała się po nie wracać. Na dno wanienki połóż pieluszkę lub specjalną wkładkę z gąbki lub plastiku. Na ogół te wkładki są odpowiednio wyprofilowane.

Wanienkę połóż na twardym podłożu, aby się nie przewróciła.

Gdy wkładasz dziecko do wanienki, to zacznij zanurzać je od nóżek i delikatnie połóż na pieluszce, przytrzymując jednocześnie główkę, plecki i barki. Musisz uchwycić ręką bark dziecka, aby ci się nie przewróciło w wanience. Często matki namydlają dziecko na przewijaku i później wkładają do wanienki. Jeśli dziecko kąpiesz w płynie, wystarczy, abyś wlała określoną ilość do wody i wtedy już nie namydlasz maluszka.

Pamiętaj, aby główka i uszka dziecka były cały czas ponad powierzchnią wody.

Buzię i narządy płciowe dziecka przemywaj przegotowaną wodą, oczka przemyj wacikiem nasączonym rumiankiem lub zwykłą przegotowaną wodą.

Mycie oczka zaczynaj od zewnętrznego kącika do wewnętrznego.

Małżowiny uszne też myjemy dziecku przegotowaną wodą. Nie wolno wkładać dziecku do uszka żadnych wacików czy patyczków. Ucho wewnątrz samo się oczyszcza.

Ważny jest też nosek dziecka, nie wkładaj do niego żadnych wacików, pałeczek. W razie zatkania noska odessij wydzielinę z noska gumową gruszką. Gruszkę nie wkładamy do środka noska, tylko do przedsionka.

Przy myciu pośladków dziecka pamiętaj abyś je myła w kierunku od pupy do narządów płciowych. Dokładnie umyj wszystkie fałdki dziecka, szczególnie pod paszkami, bródką i w pachwinach.

Kąpiel noworodka – temperatura wody i pomieszczenia

Temperatura wody nie powinna przekraczać 36 – 37°C. Temperaturę najlepiej sprawdzisz specjalnym termometrem lub łokciem (zanurz swój łokieć w wodzie, masz czuć ciepło na łokciu, nie za gorąco, ani nie za zimno).

Również ważna jest temperatura w pomieszczeniu podczas kąpieli dziecka, nie powinna przekraczać 24-25°C. Im dziecko mniejsze, tym w domu powinno być cieplej.

Dziecko traci bardzo dużo ciepła przez główkę, szczególnie wtedy, gdy jest mokre. Po wyjęciu dziecka z wanny natychmiast osusz go miękkim ręcznikiem i staraj się go szybko ubrać. Wcześniej musisz popudrować pudrem wszystkie fałdki dziecka, sprawdź, aby nie było grudek pudru, bo narazisz dziecko na odparzenia (najlepiej pudruje się wacikiem z nałożonym na niego pudrem).

Nie oliwkuje się całego dziecka po kąpieli, bo zatkasz pory i skóra nie będzie mogła oddychać.

Gdy dziecku łuszczy się skóra najlepiej przed kąpielą posmaruj te części skóry oliwką.

Kiedy dziecko boi się kąpieli…

Kąpiel noworodka powinna być wykonana szybko i delikatnie, aby dziecko się nie przestraszyło, bo wtedy nie będzie chciało się kąpać. Gdy dziecko boi się wody, na początku myj go tylko ręcznikiem i stopniowo oswajaj go z wodą. Czasami dziecko boi się wody i ma to, jako pozostałość po kąpieli w szpitalu pod strumieniem bieżącej wody. Nie wkładaj dziecka na siłę do wanienki.

Nigdy nie zostawiaj dziecka choćby na moment samego w wodzie! Jest to bardzo dla niego niebezpieczne, może się wtedy zachłysnąć a tym samym może dojść u niego do zatrzymania oddechu.

Kąpiel dziecka starszego

Kąpiel dziecka siedzącego nie stwarza już dla niego takiego zagrożenia, ale zawsze musi być pod okiem kogoś starszego. Dzieci starsze bardzo lubią przebywać w wodzie, bawić się w niej. Dziecko starsze możesz już kąpać w wannie. Paznokcie możesz obciąć dziecku po kąpieli specjalnie zakończonymi nożyczkami. Częstość obcinania zależy od potrzeby dziecka, tak, aby się nie drapało po buzi. Najczęściej robi się to raz w tygodniu.

U rączek paznokcie obcinamy na półokrągło, a u nóżek prosto, aby zapobiec wrastaniu ich w skórę.     

Po takiej kąpieli czyste i szczęśliwe dziecko na pewno bardzo szybko zaśnie.

Masz problem?