Ząbkowanie u dzieci – pierwsze objawy

Pierwsze zawiązki zębów mlecznych powstają jeszcze w życiu płodowym dziecka. Również mineralizacja zębów zaczyna się w ciąży i jest ściśle uzależniona od diety ciężarnej.

Prawdopodobnie pojawienie się pierwszych zębów u dziecka uwarunkowane jest genetycznie.

U dziecka pierwsze ząbki pojawiają się około 6 miesiąca jego życia. Zdarzają się jednak przypadki, że dziecko albo ma pierwsze ząbki już w 4 miesiącu, lub bardzo późno nawet po 16 miesiącu życia.

Gdy maluch ma 18 miesięcy i nie ma zębów, rodzice powinni udać się na wizytę u stomatologa, aby wykonał pantograf i sprawdził czy dziecko ma zalążki zębów w dziąsłach.

Ząbkowanie u dzieci zakańcza się około 3 roku życia.

Czasami dzieci rodzą się już jednym lub dwoma ząbkami. Ząbki te są słabo osadzone i najczęściej wypadają lub są usuwane przez stomatologa jeszcze w czasie pobytu noworodka w oddziale noworodkowym. Zęby te przeszkadzają w karmieniu i mogą być połknięte przez dziecko. Maluch może się też nimi zakrztusić lub mogą wpaść do dróg oddechowych.

Już od 3 miesiąca życia dzieci zaczynają się ślinić, brać wszystko do buzi co jest pod ręką, mocno zaciskają i pocierają o dziąsła wkładane do buzi przedmioty.

U niektórych dzieci wyżynanie się zębów odbywa się bez dolegliwości. Inne dzieci ząbkowanie przechodzą z wysoką temperaturą i bólem dziąseł.

Niekiedy w miejscu wyżynania się ząbka pojawia się krwiak koloru sino-czerwonego, który pęka w czasie snu lub karmienia. Nie jest to nic strasznego. Nic się dziecku nie dzieje. Pierwsze ząbki zazwyczaj wyżynają się na dolnej szczęce 2 środkowe siekacze, później na górnej, następnie dwójki, zęby trzonowe i kły.

Gdy maluch ma około 1 roku powinien mieć około 8 ząbków. Średnio co miesiąc pojawia się jeden ząbek.

Po roku wyżynają się zęby trzonowe (czwórki), około 2-3 roku życia dziecka pojawiają się zęby trzonowe piątki.

Najbardziej bolesne jest zazwyczaj wyżynanie się pierwszych ząbków.

Ząbkowanie u dzieci – objawy

Do najczęstszych objawów ząbkowania u dzieci należą:

Oto sposoby jak pomóc dziecku przetrwać bolesne ząbkowanie:

Pierwsze ząbki = pierwsza szczoteczkaząbkowanie u dzieci

Gdy dziecku wyrosną pierwsze ząbki musisz zacząć naukę mycia zębów. Początkowo może to być w formie zabawy.

Najczęściej mamy robią to szczoteczką nakładaną na palec. Szczoteczka powinna być z miękkiego włosia, by nie uszkadzała dziąsełek dziecka. Najczęściej jest wykonana z silikonu.

Ucz dziecko higieny jamy ustnej, możesz pokazać mu jak ty myjesz zęby. Prawidłowego mycia zębów ucz malucha stopniowo. Pokazuj jakie ruchy powinien wykonać, aby ząbki lśniły.

Musisz się zaopatrzyć specjalną szczoteczkę i pastę do zębów przeznaczonych tylko dla dzieci. Maluch będzie zjadał część pasty, ale nic mu nie będzie.

Pasta dla dzieci z fluorem zabezpiecza je przed bakteriami w jamie ustnej. Gdy w buzi dziecka po szczotkowaniu zębów będzie nadmiar pasty wyciąg mu ją za pomocą gazika owiniętego na twój palec.

Pierwsza wizyta z dzieckiem u stomatologa powinna odbyć się po wyżnięciu się pierwszych zębów. Najpóźniej do roku czasu.

Gdybyś zauważyła ciemne plamki na ząbkach dziecka, nie bagatelizuj tego, idź do stomatologa bo mogą to być początki próchnicy.

Dbaj o zęby mleczne dziecka. To nic, że one wypadną. Gdy nauczysz swoje dziecko higieny jamy ustnej, tym samym zabezpieczysz jego jamę ustną przed inwazją bakterii oraz próchnicą.