Masz problem ?
zapytaj o pomoc ekspertów
Dość często zdarza się, że matki narzekają na ropiejące oczy u swojego maleństwa. U noworodka przyczyną ropiejących oczu może być zarażenie przez matkę w czasie przechodzenia przez kanał rodny, albo zakażenie oczka w szpitalu lub już po przyjściu do domu.
W czasie wykonywania zabiegu Credego na sali porodowej może dojść do podrażnienia oczu dziecka, a później w oczkach może pojawić się ropa. Innymi przyczynami tego stanu dziecka może być alergia, czynniki mechaniczne (gdy przychodzisz ze spaceru maluch potrze oczka brudnymi rękoma, lub w czasie spaceru wiatr zawieje mu w oczka ziarenka piasku), przebywanie dziecka w zadymionym pokoju. Często przyczyną może być płyn stosowany podczas kąpieli dziecka. Jednak najczęstszą przyczyną ropiejących oczu u dziecka są zatkane lub zwężone kanaliki łzowe.
Zaraz po urodzeniu maluch ma zaczerwienione, obrzęknięte oczka. Chroni to dziecko przed nadmiernym światłem, do którego maluch nie jest jeszcze przyzwyczajony.
Dziecko zaraz po urodzeniu ma około 30 razy mniejszą ostrość widzenia niż człowiek dorosły.
Obrazy, jakie widzi maleństwo, to tylko plamy, ale w odległości około 20-30 centrymetrów widzi dość dobrze. Dziecko widzi lepiej obrazy ruchome niż stałe.
Gdy maluch jest jeszcze w szpitalu i ropieją mu oczka, na pewno będzie miał konsultację okulistyczną i w razie potrzeby lekarz zadecyduje o sposobie leczenia. Jeśli twój maluch ma ropiejące oczy, przemywaj je kilka razy dziennie solą fizjologiczną lub rumiankiem czy świetlikiem (postępuj ostrożnie, dziecko może mieć uczulenie na te zioła).
Pamiętaj, zawsze przemywaj oczka dziecka czystym wacikiem od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oczu. Do każdego oczka używaj innego wacika.
Gdy twoje dziecko ma zwężenie kanalików łzowych, możesz wykonać lekki masaż w kącikach oczu, by odetkać kanalik. Masaż wykonuj kilka razy dziennie. O sposobie leczenia ropiejących oczu dziecka musisz zadecydować wraz z lekarzem.
Jeśli przyczyną ropiejących oczu u dziecka jest zabieg Credego, nie możesz przemywać oczu solą fizjologiczną. Najczęściej dziecko jest kierowane na przedmuchiwanie kanalików łzowych. Zabieg wykonuje lekarz okulista. Nie jest on bolesny dla dziecka i trwa kilka minut.
Gdy zawiodą wszystkie sposoby, lekarz pobierze wymaz z ropiejącego oczka dziecka i będzie go leczył według antybiogramu.
Podczas gdy dziecko ma zatkane kanaliki łzowe, możesz zauważyć łzawienie oczu bez konkretnej przyczyny. Nie wiąże się ono z płaczem dziecka. Ropa w oczkach dziecka zbiera się zazwyczaj w czasie snu w nocy. Rano dziecko budzi się i ma posklejane rzęsy i wilgotne miejsca pod oczkami. Gdy kanalik nie jest zatkany, to łzy dziecka spływają, natomiast gdy kanalik jest nawet częściowo zatkany, rzadka wydzielina oczu przekształca się w gęstą i lepką. Oczko takiego dziecka wygląda tak, jakby było pokryte przeźroczystą powłoką.
Gdy sporadycznie zauważysz ropę w oczkach dziecka (po spacerze, śnie), przemyj oczka czystą wodą. Jeśli dziecko ma bardzo zlepione rzęsy, przyłóż na oczka gazik z czystą letnią wodą, by rozrzedzić gęstą wydzielinę. Dzięki temu dziecko będzie lepiej widziało.
Maści i krople do oczu stosuj ściśle według wskazań lekarza. Nie stosuj żadnych maści ze swojej apteczki, bo możesz tylko pogorszyć stan oczu dziecka.
Przy zapaleniu spojówek oczka dziecka bardzo swędzą i pieką. Dziecko ma zaczerwienione powieki, a w kącikach oczu zbiera się ropa. Idź wtedy z dzieckiem do lekarza. Nie dopuść, aby wydzielina z ropy jasnej przekształciła się w taką o barwie zielonej.
Nie zawsze, gdy dziecko ma zaczerwienione i obrzęknięte oczka, ma zatkane lub zwężone kanaliki łzowe. Takie objawy mogą się również pojawić przy przeziębieniu lub grypie dziecka, również różnorakie alergie i czynniki mechaniczne dają takie objawy. Oczka są wtedy zaczerwienione i przekrwione, maluch trze je piąstkami i płacze. Często zdarza się światłowstręt, dziecko kicha, kaszle, ma katar, nie chce przebywać w ciepłych pomieszczeniach, a woli te chłodniejsze. Aby maluch się trochę uspokoił, zasłoń okno i wyłącz na chwilę ogrzewanie. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, bo dziecko cierpi.
Niekiedy zdarza się, że zapalenie spojówek u dziecka zwiastuje choroby zakaźne – odrę, ospę czy różyczkę.
Ropiejące oczy są bardzo niewygodną dolegliwością dla dziecka, dlatego zrób wszystko, by choć trochę mu ulżyć.