Nie mogę karmić piersią bo boli mnie sutek

Zapytanie forumowiczki, na które nasz specjalista udzielił odpowiedzi:

Od 2 dni bardzo boli mnie lewy sutek przy karmieniu. Nie umiem małego dobrze dostawić. Nie wiem co robię źle bo wszystko było dobrze i nagle przestałam umieć. Młody albo łapie za płytko albo puszcza ciągle, karmienie lewą piersią to istny horror. Po karmieniu brodawka jest cała żółta, tak odciśnięta. Dzisiaj nie wytrzymałam, po 20 minutach walki poszłam odciągnąć laktatorem z tej lewej, odciągnęłam ponad 20 ml, młody wszystko wypił. Z butelki. Obawiam się, że jeśli ból będzie dalej taki mocny to całkiem przejdę na laktator i mogę sobie głupot narobić a bardzo chciałabym karmić tego małego człowieczka. Co robić?

Odpowiedź specjalisty:

Czasami zdarza się, że dziecko nagle przestaje jeść z jednej piersi. Spróbuj przystawić małego do piersi w pozycji „spod pachy”. Jest to sprawdzona pozycja, którą mamy stosują, gdy maluch nie chce jeść, szarpie pierś, wypluwa z buzi.

Zacznij karmić małego od piersi, z której nie chce ssać, później przejdź na drugą i zakończ karmienie na tej pierwszej.

Przystaw synka do piersi, energicznym ruchem, wtedy gdy najszerzej otworzy buzię. Twoja brodawka i część otoczki ma wypełniać buzię malca. Zakończenie twojej brodawki w buzi dziecka powinno się znajdować na granicy podniebienia miękkiego i twardego. To jest bardzo głęboko.

Może twojemu dziecku leci pokarm z tej piersi za szybko lub też za wolno.

Nie przystawiaj do piersi synka, gdy płacze lub jest bardzo głodny. Pierwsze musisz go uspokoić. Uspokój się też sama.

Brodawka cię boli, a najczęstszą przyczyną jest złe przystawianie dziecka do piersi. Gdy masz poranione lub popękane brodawki, pozwól zaschnąć ślinie dziecka i resztce pokarmu na piersi. Możesz posmarować też brodawkę maścią chroniącą brodawki. Nie masuj brodawki, nie wycieraj zbyt mocno ręcznikiem. Dla pocieszenia dodam, że dzieci często chcą ssać tylko z jednej piersi.