Jakie to skurcze w 37 tygodniu ciąży?

Zapytanie forumowiczki, na które udzielił odpowiedzi nasz specjalista:

Jestem w 37tc (36+4) to moja pierwsza dzidzia. Od ok. 2tygodni mam bóle brzucha przypominajace te okresowe, przy tym brzuch mi twardnieje, mały czasem przy tym kopie. Mam także bóle krzyża promieniujące, których przy miesiączce nigdy nie miałam, a teraz są kiedy siedzę, stoję czy chodzę. Mam je z prawej strony i przechodzą na brzuch. Ból ten się nasila, a później ustaje. Skurcze (jak to one) mam kilka razy na dzień, nie wiem nawet jak te skurcze sie zwą i czy je liczyć i jak to sie robi?? Wczoraj miałam „chyba” skurcze co ok. 2 minuty, położyłam się na inny bok, przeszło, ale może po 5 minutach pojawiły się na około 20 sekund i później niczgo już nie czułam. W tej chwili też mam delikatne bóle podbrzusza. Chcę już mieć maluszka przy sobie, a ten czas się strasznie dłuży.

Odpowiedź specjalisty:

Rodzaj skurczy jaki opisałaś, przemawia za skurczami przepowiadającymi, które najczęściej pojawiają się na 2 tygodnie przed spodziewanym terminem porodu.

W tym czasie macica przygotowuje się do kulminacyjnego punktu, czyli urodzenia dziecka.

Aby dokładnie sprawdzić jakiego rodzaju są to skurcze, konieczne jest badanie ginekologiczne.

Jesteś już w terminie porodu. W czasie takich skurczy, spróbuj położyć się na lewym boku w pozycji relaksacyjnej, oddychać torem przeponowym w celu dotlenienia dziecka. Włącz spokojną muzykę, wycisz się lub weź prysznic kierując strumień wody na krzyże. Jeśli są to skurcze przepowiadające, ból ustąpi.

Gdyby, te skurcze nasilały się, były częstsze i dłuższe, jedź do szpitala na położniczą izbę przyjęć, tam będziesz miała wykonany zapis KTG (jednoczesny zapis tętna dziecka i skurczów macicy) oraz badanie ginekologiczne, które rozwieje twoje wątpliwości i przede wszystkim cię uspokoi.

Maluszek w czasie skurczu kopie, bo nie ma za dużo miejsca w macicy i wtedy dostaje trochę mniej tlenu.

Skurcz macicy liczy się od początku jego trwania aż do zakończenia. Musisz liczyć czas trwania skurczu (ile sekund trwa) i co ile minut  występuje.