Jak dbałyście o nacięcie krocza po porodzie?

Zapytanie forumowiczki, na które nasz specjalista udzielił odpowiedzi:

Pytanie do wszystkich kobiet, które miały nacinane krocze podczas porodu: jak dbałyście o higienę tej rany? Koleżanka po dwóch porodach, zarówno po nacięciu, jak i po pękaniu polecała tylko i wyłącznie podmywanie się czystą wodą. Ginekolog mówiła mi o szarym mydle,w internecie czytam o Tantum Rosa, Octenisept. Co sprawdziło się najbardziej u was, czy można też do przemywania używać ziół: rumianek, kora dębu itp? Poród za 9 tygodni, ale o wszystko martwię się już na zapas.

Zastanawia mnie też jak wygląda pierwsze wypróżnienie po porodzie. Wiele kobiet twierdzi, że to było dość bolesne i bały się, że szwy popękają. Czy w tym czasie lepiej brać jakieś środki na zaparcia na wszelki wypadek? Dodam, że teraz w ciąży cierpię na dość dokuczliwe zaparcia (nasiliły się odkąd biorę żelazo).

Odpowiedź specjalisty:

Gdy będziesz miała nacięte krocze w czasie porodu, musisz je utrzymywać w czystości. Podmywaj się po każdym oddaniu stolca lub moczu, najlepiej szarym mydłem lub rozpuść 1 saszetkę Tantum Rosa w butelce np. po wodzie mineralnej, usiądź na muszli i tak się podmywaj. Krocze wtedy znacznie mniej boli, przy okazji możesz rozluźnić mięśnie krocza.

Gdybyś miała duże nacięcie krocza po porodzie, wskazany byłby Octenisept, najlepiej w spray.

Faktycznie pierwsze oddanie stolca po porodzie nie należy do przyjemnych sytuacji, ale się nie martw, że ci popękają szwy. One same wyjdą po określonym czasie. Szwy zazwyczaj są rozpuszczalne, a przy prawidłowej higienie rozpuszczają się dość szybko.

Przy oddawaniu moczu stosuj ćwiczenia Kegla.

W czasie suplementacji żelaza, zaparcia występują prawie zawsze. Gdybyś w 3 dobie po porodzie sama nie oddała stolca, zgłoś to lekarzowi. Najczęściej zalecane są wtedy czopki glicerynowe lub Bisacodyl. Możesz też spróbować herbatek rozluźniających, dostępnych w aptece. Musisz tylko powiedzieć, że karmisz dziecko.

Nasza rada na zaparcia: do 1/2 szklanki ciepłej przegotowanej wody dodaj miód, cytrynę i wypij na czczo lub weź kilka śliwek wędzonych, zalej gorącą przegotowaną wodą, odstaw na 2-3 godz, zmiksuj i wypij.