Universal Credit – nowy system wypłacania zasiłków w UK

Już w tym roku ma wejść w życie Universal Credit, który zastąpi wcześniejsze zasiłki. Rząd chciał, żeby nowy projekt był bardziej przejrzysty dla odbiorców pieniędzy oraz zachęcał ich do podejmowania pracy. Universal Credit ma być też tańszy w administrowaniu.

Nowy program ma wejść w życie w październiku 2013 r. Jednak w niektórych regionach (to jest w Tameside, Oldham, Wigan i Warrington) zasiłki w nowy sposób wypłacane będą już od kwietnia. Ta próba ma za zadanie znalezienie wszelkich niedoskonałości i wyeliminowanie ich, zanim Universal Credit zostanie zastosowany na terenie całego kraju.

Nowy wygląd pomocy socjalnej

Universal Benefit to standardowy zasiłek, do którego można dołączyć jeden, kilka lub wszystkie z pięciu dodatków, w zależności od sytuacji beneficjenta. Te dodatki to:

O Universal Credit będzie należało wystąpić drogą elektroniczną (dla osób, które nie są w stanie skorzystać z komputera i/lub Internetu, będzie zapewnione wsparcie). Dzięki temu beneficjent ma mieć możliwość łatwego wprowadzania zmian do swojego kwestionariusza, jeśli np. straci lub znajdzie pracę albo zwiększy liczbę godzin pracy tygodniowo.

Pieniądze będą wypłacane raz na miesiąc i w całości na konto beneficjenta – nie jak dotychczas, gdy np. pieniądze przelewano bezpośrednio na konto właściciela wynajmowanego mieszkania. W myśl ustawodawcy taka taktyka ma nauczyć ludzi gospodarowania pieniędzmi w sposób typowy dla rynku pracy.

Universal Credit a kobiety w ciąży

Universal Credit zastąpi zasiłki dla osób o niskim dochodzie, takie jak:

Oznacza to, że nowy program nie będzie miał wpływu na pensje macierzyńskie i tacierzyńskie, czy inne kwestie finansowe dotyczące kobiet w ciąży.

Maternity i Paternity Pay nie zmienią się, ponieważ nie są to zasiłki dla osób o niskim dochodzie.

Universal Credit a rodziny z dziećmi

Pomoc finansowa dla osób wychowujących dzieci będzie zawierała się w dodatku Child Element i dotyczyła tak dzieci, jak i młodych osób, które normalnie mieszkają z tobą. Zasiłek będzie wypłacany w dwóch wysokościach: pierwsza, większa kwota za jedyne lub pierwsze dziecko i druga, niższa, za każde kolejne dziecko.

Zmianą jest wymiar godzin pracy uprawniający do otrzymywania zasiłku. Dotychczas było to minimum 16 godzin tygodniowo, w Universal Credit podobnego ograniczenia nie będzie. Chodzi o to, by z nowego programu mogły skorzystać również te osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku pracy

Szacuje się, że 80 tys. rodzin więcej będzie mogło skorzystać z dodatku na dziecko dzięki nowemu programowi.

Child Element ma być szczególnie opłacalny dla samotnych rodziców, którzy pragną pracować w niewielkim wymiarze godzin.

Oprócz tego, w utrzymaniu dziecka ma pomóc Childcare Element, czyli dodatek na zarejestrowaną opiekę nad dzieckiem. Przyznanie tych pieniędzy nie oznacza, że rodzic musi pracować w niestandardowych godzinach.

Jeżeli w Universal Credit będzie przysługiwać ci mniej pieniędzy, niż w poprzednim systemie, przez pierwsze miesiące rząd zapewni ci finansowe wsparcie.