Tax Credits w Wielkiej Brytanii

Tax Credits to kolejne zasiłki skierowane do osób o niskich dochodach (o innych zasiłkach tego typu możesz przeczytać tutaj). Więcej na ten temat można dowiedzieć się również na stronie www.maternityaction.org.uk (w języku angielskim).

Wyróżniamy dwa rodzaje Tax Credits: Child Tax Credit oraz Working Tax Credit. Od października 2013 roku oba zostaną zastąpione przez Uniwersal Credit.

Child Tax Credit

Ten zasiłek jest wypłacany zarówno tym rodzicom, którzy pracują, jak i tym pozostającym na bezrobociu. Child Tax Credit jest przyznawany na podstawie waszych zarobków, a jego wysokość zależy od tego, ile członków liczy rodzina oraz szczególnych warunków waszego życia, np. posiadania dziecka niepełnosprawnego.

Wysokość Child Tax Credit zależy od przychodu rodziny oraz liczby członków osób w rodzinie. Ze szczegółową tabelą zasiłków można się zapoznać tutaj.

Zasiłek zostanie ci przyznany nawet jeśli nigdy nie opłacałeś składek na National Insurance. Co więcej, jeśli występujesz o inne zasiłki typu Income Based Benefits, przyznane pieniądze nie liczą się jako twój przychód.

Od kwietnia 2012 roku Child Tax Credit nie będzie przyznawany rodzinom, w których jest jedno dziecko, a przychód jest większy od około £26.000 albo jeżeli dochód przekracza £32.200 przy większej ilości potomstwa.

Jeśli ty lub twoje dziecko jesteście niepełnosprawni, powyższe obostrzenia mogą was nie dotyczyć.

Working Tax Credit

Ten zasiłek jest skierowany do osób, które pracują i mimo tego mają niskie dochody. Zakwalifikować mogą się:

Working Tax Credit jest przeznaczony również dla osób, które nie posiadają potomstwa. Żeby kwalifikować się do zasiłku, należy mieć ukończone 25 lat, a ty albo twój partner musicie pracować co najmniej 30 godzin tygodniowo.

Pieniądze otrzymane z Working Tax Credit mogą być również wykorzystane na zarejestrowaną opiekę nad dzieckiem (registered childcare). Możesz pobierać childcare element jeśli:

Zasiłek może pokrywać jedynie część kosztów, które ponosisz na opiekę nad dzieckiem. Obecnie (2013 – 2014 r.) wynosi maksymalnie 70% wydatków, ale nie więcej niż £175 tygodniowo na jedno dziecko i £300 tygodniowo przy dwójce (lub więcej) dzieci.

Ubieganie się o zasiłki i ich wypłata

O oba zasiłki trzeba się ubiegać za pośrednictwem tego samego formularza, który powinien znajdować się w Bounty pack, otrzymywanym przez rodziców w szpitalu po narodzinach dziecka. Można też poprosić o niego w biurze Jobcentre Plus. HMCR samo ustali, do którego z dwóch zasiłków się kwalifikujesz.

Tax Credits zazwyczaj są przyznawane pod koniec roku podatkowego. Aby mieć pewność, że pieniądze nagle nie przestaną przychodzić, należy odesłać coroczny formularz, który jest wysyłany do beneficjentów świadczeń każdego roku między kwietniem a lipcem.

Zasiłek zazwyczaj wypłacany jest wprost na konto bankowe co tydzień lub co cztery tygodnie.

Tax Credits a płaca macierzyńska i tacierzyńska

W czasie gdy otrzymujesz płacą macierzyńską, jesteś na zwykłym urlopie macierzyńskim oraz przez pierwsze 13 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego, Tax Credits będą traktować cię jako osobę pracującą, pod warunkiem, że pracowałaś w wymiarze co najmniej 16 godzin tygodniowo na tydzień przed odejściem na urlop macierzyński.

Child Benefit, Maternity Allowance i pierwsze £100 ze Statuatory Maternity Pay (lub równorzędne, jak Statuatory Paternity Pay czy Statuatory Adoption Pay) są ignorowane jako dochód, kiedy ubiegasz się o Tax Credits. Może to oznaczać, że przebywając na urlopie macierzyńskim będziesz kwalifikować się do zasiłku, a po powrocie do pracy już nie.

Jeżeli twoja sytuacja w istotny sposób zmieni się, musisz najszybciej jak to możliwe poinformować o tym HMRC. Takie sytuacje mają miejsce np. kiedy urodzisz kolejne dziecko, przestajesz lub zaczynasz być samotnym rodzicem, koszty opieki nad dziećmi się zmniejszyły lub całkowicie ustały itp.

źródło: www.maternityaction.org.uk

Maternity Action to organizacja walcząca z dyskryminacja wobec kobiet w ciąży, ich dzieci o raz partnerów.