Uniwersal Benefits, czyli pieniądze na dziecko w UK

Poza otrzymywaniem pensji macierzyńskiej i tacierzyńskiej, możesz ubiegać się o dodatkowe źródła dochodów. Tzw. korzyści uniwersalne mogą trafić do wszystkich rodziców, bez względu na ich zarobki, oszczędności czy wpłaty na National Insurance – jak podaje portal www.maternityaction.org.uk.

W skład korzyści uniwersalnych wchodzą: zasiłek na dziecko, darmowe recepty, darmowa opieka stomatologiczna oraz dziecięcy fundusz powierniczy.

Zasiłek na dziecko

Child Benefit to nieopodatkowane wsparcie dla rodziców (opiekunów), które ma pomóc zmniejszyć koszty utrzymania dziecka lub dzieci. Wypłacane jest do momentu, w którym dziecko kończy 16 lat (lub 20, jeśli nadal się uczy). Mogą ubiegać się o niego osoby, które w UK mieszkają od co najmniej pół roku.

W związku ze zmianami w ustawie, od początku 2013 r. zasiłek na dziecko nie będzie wypłacany osobom, które zarabiają więcej niż £60.000. Osoby zarabiające pomiędzy £50.000 – 60.000 stracą część zasiłku. Wystarczy, że tylko jedno z rodziców przekracza ten limit.

Child benefit jest wypłacany w dwóch wysokościach: za pierwsze dziecko wynosi on £20.30 tygodniowo, za każde następne £13,40 tygodniowo (stan na 06.04.2013 – 05.04.2013).

Przykład: W rodzinie jest troje dzieci. Tygodniowo rodzice otrzymują 20,30 + 13,40 + 13,40 = 47,10, czyli ok. 190 funtów miesięcznie.

Jak ubiegać się o zasiłek i w jaki sposób jest wypłacany

Rodzice powinni otrzymać formularz CH2 w Bounty Pack, który dostali w szpitalu po przyjściu dziecka na świat. Można poprosić o niego także w lokalnym Jobcentre Plus lub biurze HMRC. Wysyłając formularz będziesz musieć załączyć akt urodzenia dziecka, który później zostanie ci zwrócony. Jeżeli nie chcesz wysyłać aktu urodzenia, możesz złożyć aplikację osobiście w wymienionych wcześniej biurach. Całą procedurę można również przeprowadzić on-line na rządowej witrynie www.direct.gov.uk.

Aplikację trzeba złożyć w okresie 3 miesięcy od urodzenia dziecka.

Zasiłek zazwyczaj jest wypłacany prosto na twoje konto bankowe, ale możesz też spieniężać go na poczcie. Wypłacany jest raz w miesiącu, ale możesz poprosić o tygodniową płatność. Twoje podanie powinno zostać przyjęte, jeśli jesteś samotnym rodzicem, dochód twojej rodziny jest niski albo występuje inna sytuacja, uprawniająca cię do odbierania zasiłku z większą częstotliwością.

Otrzymywanie Child Benefit na dziecko poniżej 12 roku życia wlicza się ponadto do składek na National Insurance.

Zasiłek jest wypłacany tylko raz na jedno dziecko. Oznacza to, że jeżeli rodzice nie mieszkają razem, tylko jedno z nich może otrzymywać rządowe pieniądze. Jeżeli opieka jest wspólna, należy rozstrzygnąć, kto głównie jest odpowiedzialny za wychowanie dziecka.

Wysokość zasiłku na dzieci może się zmieniać. Zmiany monitoruj na stronie www.maternityaction.org.uk (bezpośredni link do tabeli zasiłków znajdziesz tutaj)

Darmowe recepty i opieka dentystyczna

Free NHS prescription and dental care należą się kobietom, które są w ciąży i urodziły dziecko w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Dzieci mogą z nich korzystać do ukończenia 16 roku życia.

W celu zdobycia bezpłatnych recept w czasie ciąży poproś swojego lekarza lub położną o formularz FW8 i odeślij wypełnione dokumenty do Health Autorithy (Health Board w Szkocji). Otrzymasz od nich dokument uprawniający do korzystania z darmowych recept i opieki dentystycznej w czasie ciąży i na rok po planowanej dacie porodu. Wystarczy, że pokażesz go w aptece lub u dentysty.

Jeżeli z jakiegoś powodu nie wysłałaś formularza w czasie ciąży, również po urodzeniu dziecka możesz korzystać z darmowych recept i opieki dentystycznej. W tym celu wypełnij formularz A w broszurze P11 NHS. Możesz poprosić o nią swojego lekarza lub w lokalnym Jobcetre Plus.

Żeby z recept i dentysty mogło korzystać dziecko, wystarczy zaznaczyć odpowiednią odpowiedź na odwrocie recepty lub w formularzu u dentysty.

Dziecięcy fundusz powierniczy

Child Trust Fund jest programem, który wygasł ostatecznie w 2011 r. Obejmował dzieci urodzone między 01.0.2002 a 02.01.2011 i oferował im konto oszczędnościowe, do którego dostęp miało tylko dziecko, gdy osiągnęło pełnoletniość. Do 2010 r. wynosił £250, następnie zmalał do £50.

 

źródło: www.maternityaction.org.uk

Maternity Action to organizacja dbająca o równouprawnienie kobiet oraz ich partnerów oraz dostarczająca informacji na temat prawnych aspektów wychowywania dzieci w Wielkiej Brytanii.