Income-based benefits w UK – zasiłki na dziecko dla rodzin o niskim dochodzie

Income-Based Benefits to finansowe wsparcie od państwa, które (w odróżnieniu od Uniwersal Benefits) jest wypłacane jedynie osobom mającym niski dochód miesięczny. Zasiłki mają pomóc w przygotowaniu się na narodziny dziecka oraz w jego wychowaniu. Można ubiegać się o kilka zasiłków jednocześnie – jak informuje www.maternityaction.org.uk.

Od kwietnia 2013 r. Income-Based Benefits zostanie zastąpiony przez Uniwersal Credit – niektóre świadczenia pozostaną bez zmian, inne zostaną usunięte. Wprowadzony zostanie również okres przejściowy, dzięki któremu rodziny o niskich dochodach nie będą musiały się martwić nagłym spadkiem wpływów.

Income support

Income Support to podstawowy zasiłek, który ma na celu pomoc osobom i rodzinom o niskich dochodach. Aby się o niego ubiegać, należy: mieć ukończone 16 lat, pracować mniej niż 16 godzin tygodniowo (jeśli partner również pracuje poniżej 24 godzin tygodniowo), mieć niski dochód oraz nie być zobligowanym do poszukiwania pracy – np. z powodu ciąży, niedawnego urodzenia/adoptowania dziecka czy bycia samotnym rodzicem.

W tym wypadku Income Support wypłacany jest na 11 tygodni przed planowaną datą porodu oraz na 15 tygodni po porodzie. W przypadku samotnych rodziców zasiłek wypłacany jest do momentu, w którym dziecko kończy 5 lat. Nie znaczy to jednak, że w tym czasie nie możesz być zaproszony do Jobcentre Plus na rozmowę w sprawie pogodzenia obowiązków rodzica z szukaniem pracy.

Wysokość Income Support zależy od twojego wieku, od tego czy jesteś osobą samotną, od twoich dochodów i oszczędności. W razie wątpliwości najlepiej kontaktować się z doradcą w Jobcentre Plus. Tabelę zasiłków można też znaleźć tutaj.

 Obecnie Income Support wynosi: dla osób poniżej 25. roku życia lub rodzica poniżej 18. roku życia £56.80 dla osoby samotnej lub £112.55 na parę, a dla osób powyżej 25. roku życia lub rodzica powyżej 18. roku życia odpowiednio £71.70 dla osoby samotnej i £112.55 na parę (stan na kwiecień 2013 – 2014).

Income based Joseeker`s Allowance

Income based Joseeker`s Allowance to zasiłek dla osób, które spełniają kryteria Income Support, ale są w stanie aktywnie szukać pracy. Ponadto, muszą uzgodnić plan szukania pracy z z doradcą z Jobcentre Plus oraz pojawiać się w lokalnym biurze pracy raz na dwa tygodnie, żeby dowieść, że naprawdę zależy im na znalezieniu zajęcia.

Jeżeli jesteś w ciąży to na 11 tygodni przed datą porodu możesz zamienić Jobseeker`s Allowance na Income Support – dzięki temu nie będziesz musiała odwiedzać Jobcentre Plus co dwa tygodnie.

Jeżeli ty i twój partner występujecie wspólnie o Jobseekers`s Allowance, a dziecko już się urodziło, tylko jedno z was będzie musiało uczęszczać na spotkania z doradcą z Jobcentre.

Zarówno Income Support jak i Jobseekrs`s Allowance zazwyczaj są wypłacane prosto na konto bankowe w ustalonej z doradcą z Jobcentre częstotliwością. Również w biurze Jobcentre należy zgłosić się po odpowiedni formularz do wypełnienia. Oba rodzaje zasiłku zostaną zastąpione przez Uniwersal Credit w październiku 2013 r.

Sure Start Maternity Grant

To jednorazowy zasiłek wypłacany rodzinom o niskich dochodach, który ma pomóc pokryć wydatki związane z narodzeniem pierwszego dziecka lub pierwszej ciąży mnogiej (bliźnięta, trojaczki itd.). Jest wypłacany w wysokości £500 (£1000 w przypadku narodzin trojaczków i więcej).

Żeby ubiegać się o Sure Start Maternity Grant należy otrzymywać przynajmniej jedno z następujących: Income Support, income-based Jobseeker`s Allowance, ESA, Pension Credit, Child Tax Credit (większy niż jedynie family element) albo Working Tax Credit. Kobieta może wystąpić o niego jeśli do terminu porodu zostało mniej niż 11 tygodni albo urodziła/adoptowała dziecko do trzech miesięcy wcześniej. Musi być to pierwsze dziecko w rodzinie lub kolejne, ale tylko w przypadku, jeżeli pozostałe dzieci mają ukończone 16 lat lub jeżeli jest to pierwsza ciąża wieloraka – poprzednie dzieci mogą być poniżej 16. roku życia. Obowiązkiem też jest posiadanie zaświadczenia podpisanego przez położną lub lekarza.

Jeżeli jesteście parą o Income Support powinno wystąpić to z was, które nie musi szukać pracy (czyli najczęściej kobieta w ciąży).

W celu otrzymania grantu należy wypełnić formularz SF100 w lokalnym Jobcentre Plus najpóźniej do trzech miesięcy od urodzenia dziecka. Możliwe jednak, że nie możesz otrzymać zasiłku, ponieważ nie otrzymałaś jeszcze decyzji w sprawie Child Tax Credit – w tym wypadku twoje podanie zostanie odrzucone, ale gdy już Child Tax Credit zostanie ci przyznany, możesz poprosić o ponowne rozpatrzenie twojego wniosku.

źródło: www.maternityaction.rg.uk

Maternity Action to organizacja zajmująca się równouprawnieniem kobiet w ciąży, ich dzieci oraz partnerów.