Znieczulenie zewnątrzoponowe i pod-pajęczynówkowe podczas porodu w UK.

Znieczulenia zewnątrzoponowe i pod-pajęczynówkowe należą do najbardziej skomplikowanych metod łagodzenia bólu i są przeprowadzane przez anestezjologa.

Anestezjolog jest lekarzem wyszkolonym specjalistycznie w zakresie zwalczania bólu i administrowania środków usypiających. Uśmierzanie bólu na czas zabiegów operacyjnych zapewniane jest drogą znieczulenia ogólnego, zewnątrzoponowego lub pod-pajęczynówkowego.

Znieczulenia zewnątrzoponowe i pod-pajęczynówkowe należą do najskuteczniejszych metod łagodzenia bólu.

W przypadku znieczulenia zewnątrzoponowego, anestezjolog wprowadza igłę w dolny odcinek pleców i za jej pomocą, w pobliżu nerwów kręgosłupa, instaluje specjalny cewnik (bardzo cienki przewód).

Po wyjęciu igły cewnik pozostaje na miejscu, gotowy do podawania środków przeciwbólowych przez czas trwania porodu. Mogą to być środki do znieczulania miejscowego, blokującego nerwy, niewielkie dawki opioidów lub kombinacja obydwu rodzajów.

Włączenie znieczulenia zewnątrzoponowego może wymagać 40 minut (od założenia cewnika do zadziałania środków przeciwbólowych). Znieczulenie to nie powinno wywoływać uczucia senności lub nudności, natomiast przy jego zastosowaniu częściej występuje konieczność użycia przez lekarza-położnika próżnociągu (przyssawki przykładanej do głowy dziecka) lub odebrania porodu metodą kleszczową.

Znieczulenie zewnątrzoponowe na ogół może być uzupełniane dalszymi dawkami środków znieczulających, jeżeli nastąpi konieczność zastosowania technik porodu próżniowego, kleszczowego lub cesarskiego cięcia.

Znieczulenie zewnątrzoponowe nie ma praktycznie żadnego oddziaływania na dziecko.

Znieczulenie pod-pajęczynówkowe i łączone zewnątrzoponowo – pod- pajęczynówkowe (CSE)

Zadziałanie znieczulenia zewnątrzoponowego wymaga dosyć długiego czasu, szczególnie w późnej fazie porodu. Gdy środki przeciwbólowe zostaną podane bezpośrednio w płyn otaczający nerwy kręgosłupa, ich efekt działania będzie dużo szybszy. Na tym polega znieczulenie pod-pajęczynówkowe. Jest ono aplikowane jednorazowym wkłuciem, bez cewnika, jak w przypadku znieczulenia zewnątrzoponowego. Jeżeli jednocześnie zostaje zamocowany cewnik, mamy do czynienia z łączonym znieczuleniem zewnątrzoponowo – pod- pajęczynówkowym.

W niektórych szpitalach, znieczulenie łączone jest oferowane prawie wszystkim kobietom, które żądają silnych środków przeciwbólowych zamiast znieczulenia zewnątrzoponowego. W innych placówkach znieczulenie łączone stosowane jest tylko w nielicznych przypadkach.

Kto może i kto nie może korzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego?

Większość ludzi może stosować znieczulenie zewnątrzoponowe, ale niektóre uwarunkowania medyczne (jak rozszczep kręgosłupa, przebyte operacje kręgosłupa lub skłonności zakrzepowe krwi) mogą oznaczać, że nie jest ono dla Ciebie odpowiednie. Należy zorientować się w tej sytuacji jeszcze przed wkroczeniem w etap akcji porodowej. W przypadku skomplikowanego i przedłużającego się porodu, położna lub lekarz-położnik mogą zaproponować znieczulenie zewnątrzoponowe, aby ulżyć Tobie i Twojemu dziecku.

U osób z nadwagą, zastosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego może być trudniejsze i wymagać dłuższego czasu instalacji. Gdy to jednak nastąpi, daje takie same efekty (Źródło: http://www.oaa-anaes.ac.uk).