Poród w UK. Jak się przygotować?

Do porodu w UK najczęściej przygotowuje szkoła rodzenia. Zajęcia są prowadzone przez położne oraz organizacje, które wspierają osoby szykujące się do rodzicielstwa i narodzin dziecka.

Zajęcia pomagają w zrozumieniu, co dzieje się podczas porodu i pozwalają zniwelować związane z nim uczucie niepokoju.

W szkole rodzenia położna wyjaśni działanie dostępnych środków uśmierzających ból podczas porodu. Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat znieczulenia zewnątrzoponowego (zastrzyku w okolicę kręgosłupa, blokującego zdolność czucia w dolnych partiach ciała), położna może zorganizować spotkanie z anestezjologiem w celu omówienia tej kwestii.

Jeśli nie możesz uczestniczyć w zajęciach szkoły rodzenia, powinnaś zapytać położnej o aktualne metody łagodzenia bólu, abyś później potrafiła przedyskutować ten temat z położną, zajmującą się Tobą w trakcie porodu.

Wybór miejsca urodzenia dziecka może mieć wpływ na subiektywny poziom odczuwania bolesności porodu. Jeżeli w wybranym miejscu poczujesz się swobodnie, będziesz bardziej rozluźniona i przystąpisz do porodu z mniejszymi obawami. Dla niektórych kobiet oznacza to rodzenie w domu, inne najpewniej czują się otoczone opieką oferowaną w szpitalu lub w klinice położniczej. Wiele szpitali stara się upodobnić swoje sale porodowe do wnętrz domowych i dla większego zrelaksowania pacjentek, zachęca je do słuchania lubianej przez nie muzyki.

Jeżeli planujesz poród w szpitalu lub w klinice położniczej, warto je obejrzeć i dowiedzieć się, jakie oferują udogodnienia.

Pomocna może okazać się osoba zaprzyjaźniona lub towarzysząca przy akcji porodowej. Ważne jest omówienie z taką osobą swoich obaw i preferencji, aby była w stanie dopomóc Ci w trzymaniu się tych ustaleń podczas porodu (Źródło: http://www.oaa-anaes.ac.uk).