Planowe cięcia cesarskie w UK ze znieczuleniem ogólnym.

Jeżeli będziesz mieć znieczulenie ogólne, podczas wykonywania cięcia cesarskiego przez położnika będziesz uśpiona. Znieczulenia ogólnego w ostatnich czasach używa się rzadziej. 

Może być potrzebne w niektórych sytuacjach nagłych, jeżeli istnieje powód, dla którego lek miejscowo znieczulający jest dla Ciebie niewskazany lub jeżeli wolisz być uśpiona.

Gdy będziesz mieć znieczulenie ogólne

Istnieje kilka powodów, dla których możesz potrzebować znieczulenia ogólnego:

  • W niektórych przypadkach, gdy krew nie może prawidłowo krzepnąć, lepiej nie mieć znieczulenia przewodowego.
  • Gdy masz mieć pilne cięcie cesarskie, może nie być dość czasu na to, żeby znieczulenie przewodowe zaczęło działać.
  • Nieprawidłowości w obrębie pleców mogą spowodować, że znieczulenie przewodowe będzie bardzo trudne lub niemożliwe do wykonania.
  • Czasem znieczulenie rdzeniowe (podpajęczynówkowe) lub zewnątrzoponowe nie może być podane do właściwego miejsca lub może nie działać prawidłowo.

Większość przygotowań do zabiegu jest podobna do tych w przypadku znieczulenia przewodowego. 

Twój partner nie będzie mógł zostać z Tobą na sali operacyjnej. 

Dostaniesz lek zobojętniający treść żołądkową (zmniejszający ilość kwasów w żołądku), a położna może wprowadzić cewnik do pęcherza moczowego przed rozpoczęciem znieczulenia. Anestezjolog będzie przez kilka minut podawał Ci przez maseczkę tlen do oddychania. Gdy położnik i cały zespół będzie już gotowy, anestezjolog poda lek znieczulający do kroplówki, żeby Cię uśpić.

Tuż przed zaśnięciem asystent anestezjologa lekko naciśnie Ci na szyję po to, żeby płyn z żołądka nie przedostał się do Twoich płuc. Lek znieczulający zaczyna działać bardzo szybko.

Kiedy zaśniesz, anestezjolog założy rurkę do twoich dróg oddechowych, aby zapobiec przedostaniu się płynów z żołądka do płuc i umożliwić urządzeniu oddychanie za Ciebie. Anestezjolog będzie kontynuował znieczulenie po to, żebyś spała i żeby umożliwić położnikowi bezpieczne wydostanie dziecka. Ale Ty nie będziesz o niczym wiedziała.

Po obudzeniu możesz czuć w gardle drapanie od rurki oraz ból pooperacyjny. Możesz także być nieco senna i możesz odczuwać nudności, ale szybko powinnaś dojść do siebie. Zostaniesz przeniesiona do sali pooperacyjnej, gdzie spotkasz się z Twoim dzieckiem i partnerem (Źródło: http://www.oaa-anaes.ac.uk).