Cięcie cesarskie w UK.

Jedno na pięć dzieci rodzi się poprzez cięcie cesarskie. Dwie trzecie cięć cesarskich jest niespodziewanych, dlatego też informacje zawarte w tym artykule mogą okazać się użyteczne nawet wtedy, jeżeli sama nie spodziewasz się mieć cięcia cesarskiego. 

Cięcie cesarskie może dać taką samą satysfakcję jak zwykły poród. Jeżeli okaże się, że potrzebujesz cięcia cesarskiego, to nie powinnaś mieć poczucia, że zawiodłaś siebie lub innych. Najważniejsze jest bezpieczeństwo Twoje i Twojego dziecka. Cięcie cesarskie może być najlepszym sposobem, aby je zapewnić.

Istnieje kilka rodzajów znieczulenia do cięcia cesarskiego. 

Rodzaje znieczulenia można omówić z anestezjologiem. Anestezjolog położniczy to lekarz, który specjalizuje się w podawaniu środków znieczulających kobietom w ciąży.

Wykonanie cięcia cesarskiego można zaplanować wcześniej – jest to wówczas planowe cięcie cesarskie. Twój położnik (lekarz współpracujący z położnymi, opiekujący się kobietami w ciąży i przyjmujący porody) może zalecić takie cięcie, jeżeli sądzi, że możesz mieć problemy z prawidłowym porodem.

Cięcie cesarskie jest zalecane na przykład w sytuacji, gdy dziecko pod koniec ciąży znajduje się w nietypowej pozycji.

W niektórych przypadkach położnik może zalecić pilne, niezaplanowane cięcie cesarskie, zwykle gdy kobieta zaczęła już rodzić. Nazywa się to pilnym cięciem cesarskim. Może ono zostać Ci zalecone ze względu na zbyt wolny postęp porodu, pogarszanie się stanu dziecka, lub gdy obie te sytuacje występują jednocześnie.

Położnik wytłumaczy Ci, dlaczego uważa, że powinnaś mieć wykonane cięcie cesarskie, a przedtem otrzyma Twoją zgodę na operację  (Źródło: http://www.oaa-anaes.ac.uk).