Zaczerwieniona i bolesna brodawka przy karmieniu piersią.

Masz zaczerwienioną i bolesną brodawkę. Widać na niej wyraźne białe plamki. Nie możesz karmić, bo gdy przystawiasz dziecko do piersi od razu czujesz ból. Teraz martwisz się co zrobić z tym problemem.

Opisane objawy sugerują zakażenie brodawki drożdżakami (grzybami), co zdarza się dość często.

Po pierwsze zobacz, czy dziecko nie ma pleśniawek czyli białych aft (plamek) w jamie ustnej. Często dzieci mają je niezależnie od wybranego rodzaju karmienia.  Nie chcą wtedy jeść, są rozdrażnione i płaczliwe.

Jeśli zauważysz pleśniawki w buzi dziecka, załóż na swój mały palec gazik, nasącz go w roztworze Aphtinu lub też wodnym roztworem Gencjany i dobrze wysmaruj buzię dziecka. Jeśli sama nie dasz radę poproś partnera, aby na chwilę przytrzymał ci dziecko. Rób tak kilka razy dziennie aż do momentu, gdy afty ustąpią. Nie zapomnij też posmarować przy okazji swojej brodawki. Białe plamki, jak również zaczerwienienie brodawek powinno zniknąć.

Jeśli natomiast buzia dziecka jest czysta, to zastanów się czy ostatnio nie brałaś antybiotyku, gdyż wtedy często dochodzi do zakłócenia równowagi mikroorganizmów, co jest powodem zakażenia drożdżakami. Mają one wtedy dobre środowisko do rozwoju.

Zgłoś się do lekarza, który zaaplikuje ci odpowiednie leczenie i dolegliwość minie.