Przyczyny zmniejszenia laktacji u matek

W wytwarzaniu mleka kobiecego główną rolę odgrywa stymulacja hormonalna, mechaniczna oraz nastawienie psychiczne matki do karmienia swojego dziecka.

W chwili przystawienia dziecka do piersi wszystkie te trzy stymulacje wzajemnie się uzupełniają. Z chwilą gdy dziecko jest przystawiane do piersi, a czasami na samą myśl matki o karmieniu, przysadka mózgowa wytwarza prolaktynę i oksytocynę.

Prolaktyna pobudza pęcherzyki mleczne do wytwarzania mleka, a oksytocyna powoduje pulsacyjne jego wydalanie.

Czasami procesy stymulujące wytwarzanie mleka ulegają zaburzeniu, wtedy następuje zmniejszenie lub całkowity zanik laktacji.

Aby pobudzić laktację, zaraz po porodzie, dziecko przystawiane jest do piersi. Do 2 godzin po porodzie dziecko jest najbardziej aktywne, później odreagowywuje stres porodowy i najczęściej zasypia.

Tak więc, gdy zdecydujesz się, karmić malucha poproś o jego przystawienie do piersi jak najszybciej po porodzie.

Przyczyny zmniejszenia laktacji

W przypadku gdy wytwarzanie mleka u ciebie się zmniejszyło, musisz poznać jego przyczynę zanim podejmiesz intensywną relaksację.

Przyczyny ustania lub zmniejszenia produkcji pokarmu:

Czasami jednak istnieją wskazania medyczne do karmienia piersią dziecka. Dzieje się to w przypadku, gdy dziecko nie toleruje mleka sztucznego, źle przybiera na wadze, jest chore lub urodziło się jako wcześniak, ale rokuje karmienie piersią.

 Przywrócenie laktacji

Powrót do karmienia piersią (relaktacja) z reguły nie jest łatwy. Dziecko karmione piersią szybko przestawia się na butelkę, gorzej jest w odwrotnym przypadku.

Dzieci karmione butelką mają najczęściej zaburzony odruch ssania.

Dzieci wtedy po przystawieniu do piersi krztuszą się, denerwują i płaczą, że mleko nie leci szybko i zaraz po włożeniu piersi do buzi. Przy tym też matka jest zdenerwowana i wypływ mleka jest mniejszy.

Zalecane postępowanie przy próbie relaktacji:

Oto kilka rad dla matki, która chce wrócić do karmienia piersią:

Jeśli dostosowałaś się do tych wszystkich zaleceń, to przypływ mleka możesz zauważyć w ciągu 2 tygodni.

W czasie powrotu do karmienia piersią potrzebna ci jest wytrwałość, upór, konsekwencja i pomoc najbliższych osób.

Gdy czegoś nie będziesz wiedzieć, zgłoś się do doradcy laktacyjnego. Gdy nie ma w twoim mieście poradni laktacyjnej, zadzwoń po pomoc do swojej położnej rodzinnej lub na oddział położniczo noworodkowy. Zawsze możesz też zadać nam pytanie poprzez formularz kontaktowy. Postaramy się odpowiedzieć w ciągu 24 godzin.

Udanych prób powrotu do karmienia piersią jest dużo. Czasami nawet matki, które nigdy nie rodziły i nie karmiły, swoje adoptowane dzieci karmią piersią.