Pierwsze karmienie piersią – kiedy najlepiej zacząć?

Pierwsze karmienie piersią należy rozpocząć wcześnie, do dwóch godzin po porodzie (niektórzy uważają nawet, że do pół godziny), wtedy to noworodek jest najbardziej aktywny, najlepiej uchwyci pierś oraz ma najlepszy odruch ssania.

Dziecko zaraz po porodzie (jeszcze przed odcięciem pępowiny), położone jest na brzuch matki (chyba,  że sytuacja tego wymaga, aby jak najszybciej zobaczył go lekarz), okryte jest ciepłą pieluszką i tak powinno zostać do pierwszego karmienia. Poprzytulaj swoje maleństwo i przekonaj się,  jaki cudowny skarb widzisz po raz pierwszy.

Ten wczesny kontakt matki ze swoim maleństwem – ciało do ciała – pozwala na osiedlenie się na ciele dziecka,  matczynych szczepów bakterii, które blokują osiedlanie się bakterii szpitalnych i innych chroniąc dziecko przed zakażeniem nawet w późniejszym okresie życia.

Jeśli jesteś przed pierwszym karmieniem – nie martw się, położne pomogą ci dobrze przystawić dziecko do piersi. 

Dziecko może być w pierwszej chwili leniwe i zmęczone, będzie odreagowywać stres porodowy i być może ciężko będzie przystawić go do piersi. Co zatem należy zrobić? Trzeba najpierw dziecko sprowokować, podrażniać jego maleńkie usteczka brodawką, mówić czule, głaskać, przytulać i cały czas ponawiać próbę, aby dziecko rozchyliło usta. Należy wyczekać ten moment kiedy buzia dziecka będzie najwięcej otwarta i wtedy podać mu pierś. Zobaczysz, gdy w końcu się uda i dziecko zacznie ssać, będzie to najwspanialsza dla niego uczta w życiu.

Nie martw się, że z piersi nie leci za dużo mleka lub nawet wcale, gdy próbujesz wycisnąć pokarm. Czasami tak się zdarza. Gdy dziecko dobrze uchwyci pierś, to pokarm się wyzwoli.

Najpierw popłynie siara, której jest bardzo mało, ale będzie jej wystarczyło dla twojego dziecka. Siara jest żółtawym, lepkim, gęstym płynem, który dziecko otrzymuje w pierwszych dniach życia.

Pierwsze karmienie piersią – Siara

Ta mała ilość siary dostarcza dziecku dużą dawkę szczepionki: immunoglobulina wchodząca w skład siary pokrywa światło przewodu pokarmowego, zapobiegając w ten sposób kolonizacji patologicznych drobnoustrojów na powierzchni błony śluzowej niedojrzałych jeszcze jelit u dziecka. Działa również przeczyszczająco – przyspiesza wydalanie smółki i bilirubiny. Pokrywa w pełni zapotrzebowanie kaloryczne, likwidując u dziecka objawy głodu.

Dziecko należy karmić na żądanie. Gdy długo śpi, trzeba go spróbować obudzić, można go przewinąć, przytulić, podrażnić jego usteczka brodawką. Należy przystawiać dziecko co najmniej 8 razy na dobę.

Typ porodu a karmienie piersią

Po porodzie prawidłowym, fizjologicznym dziecko może ssać pierś od razu.

Po znieczuleniu zewnątrzoponowym będziesz przytomna i możesz karmić dziecko (mimo, że musisz leżeć płasko). Położna pomoże ci wybrać jak najbardziej odpowiednią pozycję karmienia dla ciebie i dla dziecka.

Obecnie, po cięciu cesarskim też natychmiast możesz karmić dziecko.

Gdy masz przeciwwskazanie do znieczulenia zewnątrzoponowego i jesteś znieczulana ogólnie, przystaw dziecko do piersi, gdy się wybudzisz. Nauczysz się karmić nieco później. Możesz pod nadzorem położnej dziecko przytulać, całować, przyzwyczajać się do niego. Te twoje poczynania zaowocują później, gdy już będziesz mogła karmić.

Bliźniaki…

Jeśli urodzisz więcej niż jedno dziecko, też możesz karmić swoje maluszki, jednak pierwsze karmienie musisz wykonać pojedynczo, a następne dopiero razem.  Oszczędzasz w ten sposób czas, a dodatkowo możesz obserwować dzieci.

Dobrze by było, abyś nauczyła się dobrego przystawiania dzieci do piersi jeszcze w szpitalu pod fachową opieką personelu, gdyż w domu przybędzie więcej obowiązków i będzie ci ciężko sobie poradzić z nawałem pracy. Karmiąc bliźniaki trzeba zmieniać piersi. Najpierw cały dzień karmimy jedno dziecko z jednej piersi, drugie z drugiej, a w następnym dniu  zmieniamy piersi maluchom.

Poznaj kilka rad, które pomogą ci przetrwać trudne początki karmienia piersią. Należy:

Wskazówka: Przed wizytą położnej rodzinnej spisz na kartce jakie masz problemy, pytaj o wszystko, na pewno ci pomoże.

Życzymy cierpliwości i powodzenia w karmieniu oraz opiece nad dzieckiem. Na pewno ci się uda.