Kiedy nie można karmić piersią?
Czasami zdarza się, że nie można karmić piersią dziecka, pomimo tego, że bardzo chcesz. Takich sytuacji jest jednak niewiele.
Najczęściej nie możesz karmić swojego dziecka, gdy:
- Twoje dziecko ma nietolerancję laktozy i galaktozemię (jest to dziedziczne). Takie dzieci nie przetwarzają lub nie trawią cukru mlecznego, którego w pokarmie jest dużo. Gdyby ta nietolerancja nie została rozpoznana u dziecka, mogło to by doprowadzić do jego zgonu. Świetną alternatywą jest podawanie dziecku mleka modyfikowanego bez laktozy.
- Przyjmujesz leki, które są zakazane w trakcie karmieniu (leki przeciwnowotworowe, Metronidazol, Diazepan, leki przy radioterapii). Nie zażywaj np. w czasie bólu pyralginy, aspiryny, weź leki przeciwbólowe z paracetamolem. W czasie kataru leki podane donosowo zawierają pseudoefedrynę, która może zaburzyć laktację. Nie bierz silnych antybiotyków, leków neurologicznych, furosemidu. Zawsze przed przyjęciem leku, poinformuj lekarza, że karmisz. Leki przyjmuj tuż po karmieniu. Gdyby u dziecka wystąpiła wysypka, biegunka, wzmożona senność, natychmiast zgłoś to lekarzowi.
- Jesteś uzależniona od narkotyków lub środków odurzających.
- Jesteś chora na gruźlicę i nie przyjmujesz leków.
- Jesteś zakażona wirusem HIV.
- Masz psychozę i przyjmujesz leki.
- Stwierdzono u ciebie niewydolność serca lub nowotwór złośliwy.
- Zaczęłaś na nowo przyjmować środki antykoncepcyjne.
- Dziecko choruje na fenyloketonurię, czyli nie ma zdolności do przetwarzania białek zwierzęcych, które zawierają aminokwas – fenyloalaninę. Stosuje się wtedy odpowiednie mleko dla dziecka, czasami matka może karmić naturalnie, ale tylko pod ścisłą kontrolą lekarza.
- Dziecko nie ma jeszcze wytworzonego odruchu ssania i połykania. Najczęściej zdarza się to u wcześniaków urodzonych przed 32 tygodniem ciąży. Wtedy matka odciąga mleko i podaje się go dziecku innym sposobem niż przystawienie do piersi.
Poza tym istnieje niemożność karmienia piersią, gdy matka jest nieprzytomna.
Istnieją również czasowe przeciwwskazania do karmienia piersią np. zmiany skórne na otoczce sutka, które mogą być wywołane opryszczką lub półpaścem. Gdy zmiany wygoją się i jesteś wyleczona możesz normalnie karmić piersią. Odciągaj pokarm, zachowaj laktację. Jeśli jesteś zmuszona czasowo odstawić dziecko od piersi, ściągaj pokarm i wylewaj go.
Nie jest prawdą, że gdy gorączkujesz musisz odstawić dziecko od piersi. Gdy masz kłopoty żołądkowe, biegunkę, czy bierzesz antybiotyk z powodu zapalenia piersi – nie przerywaj karmienia! Nie pozbawiaj dziecka tego, co jest dla niego najlepsze.
W okresie karmienia piersią ogranicz, a najlepiej rzuć palenie papierosów (nigdy nie pal w obecności dziecka!) oraz nie pij alkoholu. Zrób to dla twojego dziecka.
Zobacz także:
Masz problem?