Karmienie piersią wcześniaka

Karmienie piersią wcześniaka, który urodził się w 34 tygodniu ciąży jest możliwe, gdyż dziecko dobrze już koordynuje prawidłowy odruch ssania i połykania.

Wcześniaki, które urodziły się mniejsze i z niższej ciąży nie mają z reguły jeszcze wykształconych tych odruchów. Jeśli ważą mniej niż 1800 gram, są jeszcze za słabe, żeby dobrze się najeść. Jeśli dobrze oddychają, mogą być dokarmiane mlekiem matki, łyżeczką lub kieliszkiem. Nie można im podawać smoczka uspokajacza, gdyż zaburza on mechanizm ssania.

Mniejsze wcześniaki, około 1500 gram wagi ciała, które mają zaburzone oddychanie, powinny po ustabilizowaniu się oddechu być przystawiane do piersi, aby pobudzić laktację. Początkowo maluchy są karmione przez sondę, kieliszkiem lub łyżeczką. Najczęściej omija się karmienie smoczkiem i butelką. Zależy to od stanu ogólnego wcześniaka i praktyk szpitalnych. Ważne dla tych maluszków jest podawanie mu mleka matki.

Nawet małe wcześniaki podłączone do respiratora świetnie znoszą kangurowanie (przytulanie) przez obojga rodziców.

Częsty kontakt matki z dzieckiem pozwala na szybsze przybywanie malucha na wadze oraz szybszy jego powrót do zdrowia. Takie przytulanie także wyzwala u matki laktację. Matka może dodatkowo pobudzać laktację laktatorem. Ściąganie pokarmu powinno odbywacie 6-7 razy dziennie, a najlepiej na każde żądanie dziecka.

Kiedy karmić piersią?

Gdy wcześniak jest wystarczająco dojrzały, powinien być przystawiany do piersi. Najpierw karmienie powinno się odbyć pod okiem pielęgniarki. Czasami w niektórych szpitalach zdarza się, że matka, jeśli chce, może pozostać w oddziale i bez problemu w każdej chwili iść do dziecka, przytulać go w inkubatorze, ściągać pokarm i podawać na oddział intensywnej terapii noworodka. Kobieta jest wtedy właściwie cały czas z dzieckiem, na ile pozwala jego stan. Oczywiście mama pyta personel szpitala, kiedy może przyjść do dziecka, aby nie przeszkadzać w pracy.

Wcześniaki powinny być karmione mlekiem świeżo odciągniętym, nie można go gotować. Gdy matka nie może zostać w oddziale z dzieckiem, powinna ściągnąć mleko i przywieść go dla dziecka. Oczywiście matka musi się zapoznać z zasadami przechowywania i transportowania mleka.

Karmienie piersią i częste przytulanie maluszka przez matkę pozwala mu na szybsze wypisanie go ze szpitala i szybszy powrót do zdrowia. Wcześniaki, które już dobrze radzą sobie ze ssaniem piersi są przystawiane do niej na ich żądanie, lub co 2 godziny. Wcześniaki karmione mlekiem sztucznym później wracają do zdrowia.

Będąc jeszcze w ciąży, dopytaj się, w którym szpitalu możesz zostać z dzieckiem w razie porodu przedwczesnego. Będzie to bardzo ważna informacja dla ciebie i twojego maluszka.

Po wyjściu ze szpitala dzieci urodzone z ciąży przedwczesnej są pod kontrolą poradni wcześniaka. Przyjmują tam lekarze neonatolodzy, którzy udzielają niezbędnych porad.