Jak przystawiać dziecko do piersi czyli czy moje dziecko sie najada?

Karmiąc piersią nie widzisz ilości wypływającego mleka, dlatego też być może zastanawiasz się czy maleństwo jest syte. Chcesz się dowiedzieć jak przystawiać dziecko do piersi, aby się upewnić, że karmisz prawidłowo.

Pamiętaj, że twoje dziecko samo sobie reguluje ilość wypitego pokarmu. Zależy to od prawidłowego przystawienia do piersi oraz poprawnego ssania. Gdy twoje dziecko dobrze ssie, połyka pokarm rytmicznie. Gdy już będzie dobrze ssać, to na jeden ruch ssący przypada jedno połknięcie pokarmu. Czasami  dziecko zbiera pokarm w buzi i później połyka większą jego  ilość. Robią to te dzieci, które jeszcze dobrze nie umieją ssać i  w takim przypadku musisz karmić dziecko nieco dużej.

Gdy maluch jest głodny z pewnością da ci o tym znać krzykiem, kwileniem, ssaniem rączki czy szukaniem piersi.

Podczas karmienia powinnaś być zrelaksowana, dlatego też odłóż na bok wszelkie zmartwienia. Zacznij cieszyć się chwilami spędzonymi ze swoim maleństwem.

Przy przystawianiu do piersi dziecko trzymaj blisko swojego ciała, główka i resztę ciałka dziecka połóż w linii prostej przytulone do ciebie (maluch nie może leżeć na wznak przy karmieniu), buzia powinna być zwrócona do ciebie, bródka dziecka musi dotykać twojej piersi, a nosek malucha ma być na wysokości brodawki sutkowej.

Cały czas przy karmieniu utrzymuj kontakt wzrokowy z dzieckiem, obserwuj go. Zwracaj uwagę na kolor skóry dziecka i sposób ssania piersi oraz jego zachowanie.

Do karmienia dziecko ma: buzię szeroko otwartą, górne i dolne wargi wywinięte na zewnątrz, język zwinięty w półrozwarty rulonik. Podczas ssania buzia twojego dziecka jest wypełniona piersią, policzki są zaokrąglone. Większa część otoczki twojej piersi jest w buzi dziecka.

Słyszysz na początku ssania ruchy ssące szybkie, mniej głębokie. Dopiero po kilku ruchach płytkich będziesz widzieć powolne, głębokie ssanie i będziesz słyszeć połykanie pokarmu. Wokół ust dziecka będziesz widzieć wilgoć.

Rączki dziecka są rozluźnione, pierś staje się miękka, czujesz uwalnianie się pokarmu.

Oznaką dobrego wypływu pokarmu i dobrego przystawienia dziecka, jest wypływ pokarmu z drugiej piersi. 

Najczęściej dziecko, gdy zaspokoi głód samo wypluwa pierś i spokojnie zasypia.

Będziesz pewna, że twoje dziecko nie jest głodne gdy:

  1. Jest karmione co najmniej 8 razy na dobę, dobrze ssie oraz ma dobrą pozycję w czasie karmienia. Najczęściej dzieci domagają się jedzenia co 1,5 godziny – tyle średnio trwa trawienie pokarmu kobiecego, a więc wypada kilkanaście karmień na dobę, nie wyłączając pory nocnej. W późniejszym okresie dziecko ssie rzadziej.
  2. Dziecko jest aktywne przy piersi, wyraźnie słychać połykanie, nie słychać mlaskania, karmienie trwa minimum 5-10 minut z jednej piersi. Dziecko samo sobie reguluje czas karmienia. Wiele dzieci spędza przy piersi nawet i pół godziny. Musisz być wtedy spokojna, nie patrz na dzieci innych matek. Do każdego dziecka  trzeba podejść indywidualnie.
  3. Odczuwasz mrowienie, lub ucisk w piersi, pierś jest pusta, czujesz   uwalnianie się pokarmu.
  4. Dziecko jest zadowolone, budzi się do karmienia i aktywnie ssie.
  5. Dziecko moczy minimum 6 pieluch na dobę, mocz jest jasny , bezwonny.
  6. Dziecko oddaje smółkę do 2 doby po porodzie.
  7. Dziecko oddaje od kilku do kilkunastu stolców dziennie.
  8. Dobrą oznaką karmienia jest przybór wagi ciała dziecka w tygodniu od 125-210 gramów (lub więcej).

Płacz u dziecka nie zawsze oznacza głód. Dlatego też nie należy panikować lub ulegać podpowiedziom, by podać dziecku butelkę (dokarmiać dziecko możesz w porozumieniu się z lekarzem).

Pamiętaj również, że nie musisz ważyć dziecka przed i po karmieniu, gdyż najczęściej pomiary są błędne. W razie niepewności czy jakichkolwiek problemów zgłoś się po poradę do poradni laktacyjnej.