Jak długo karmić dziecko piersią?
Nie ma dobrej recepty na to jak długo karmić piersią dziecko. Nie ma górnej granicy karmienia naturalnego. Mleko matki zmienia swój skład nie tylko w czasie jednego karmienia czy pory dnia. Zmienia ono swój skład równocześnie z wiekiem dziecka.
Dobrze by było, abyś karmiła swe dziecko tak długo jak możesz sobie na to pozwolić, oczywiście po 6 miesiącu życia dziecka.
Warto wspólnie z partnerem uzgodnić, kiedy odstawisz malucha od piersi, uwzględniając przy tym potrzeby własne i dziecka. Na pewno musisz wziąć pod uwagę to, czy karmiłaś dziecko wyłącznie piersią do 6 miesiąca życia, czy też było to karmienie mieszane.
W inny sposób będziesz postępować z dzieckiem karmionym wyłącznie piersią, a w inny z dzieckiem, które było karmione również mieszankami.
Dzieci do 6 miesiąca życia nie mają jeszcze w pełni dojrzałych funkcji trawiennych i obronnych. Po pierwszym półroczu mleko matki powinno być uzupełnieniem produktów stałych. W przypadku alergii lub innych chorób dziecka można ten okres wydłużyć o 2-3 miesiące. Również w sytuacji, gdy matka koniecznie musi wrócić do pracy, możesz skrócić karmienie piersią o 1-2 miesiące.
Moment zakończenia karmienia wybiera zazwyczaj dziecko. Są takie dzieci, co rezygnują same z karmienia w 6-7 czy 8 miesiącu życia, są też takie, które mogły by ssać nawet przez kilka lat. Starsze dzieci zazwyczaj chcą się więcej przytulić do matki i bawią się piersią. Jeśli na to pozwolisz, karmienie będzie trwało dość długo.
Zazwyczaj przerwanie karmienia nie może się odbyć z dnia na dzień. Zaleca się stopniowe odstawienie dziecka od piersi, aby strata pokarmu matki, nie była dla dziecka szokiem.
Wyróżnia się odstawienie częściowe, nagłe i planowane.
- Przy odstawianiu częściowym same decydujemy, które z karmień skracamy.
- Przy odstawieniu nagłym dziecka od piersi musisz się liczyć z ryzykiem zastoju pokarmu. W tym przypadku musisz sobie pomóc przy odstawieniu malucha od piersi lekami, oczywiście w uzgodnieniu z lekarzem. Wypicie oprócz leków kilku szklanek dziennie szałwii osłabi laktację. Przy odstawieniu nagłym dziecka od piersi musisz się również liczyć z tym, że dziecko będzie płaczliwe, czasem nie będzie mogło spać. Zazwyczaj jest rozdrażnione, ciągle szuka mamy. Matce też nie poprawia się przy tym nastrój, szkoda jej dziecka.
- Odstawienie planowane jest najbardziej zbliżone do naturalnego. Rezygnujesz wtedy z karmienia stopniowo. Takie odstawienie dziecka od piersi nie niesie ryzyka zapalenia piersi czy zastoju. Po ukończeniu przez dziecko 6 miesiąca życia zacznij wprowadzać inne pokarmy stopniowo. Nowo wprowadzane produkty muszą być dostosowane do wieku dziecka i powinny być uzupełnieniem karmienia naturalnego. W miarę wieku dziecka i wprowadzania coraz to nowych pokarmów możesz stopniowo zmniejszać liczbę karmień piersią. Możesz również modyfikować karmienie naturalne stosownie do twoich potrzeb. Gdy dziecko zjada więcej innych produktów, zazwyczaj samo rezygnuje z części karmień piersią. Jeśli zmiany w karmieniu twojego dziecka wprowadzasz stopniowo, proces odstawiania od piersi dziecka toczy się samoistnie i w naturalny sposób prowadzi do ukończenia ssania piersi przez dziecko. Jest to rodzaj negocjacji matka – dziecko.
Jak stopniowo ograniczać karmienie piersią:
- Nie proponuj piersi, gdy dziecko jej nie chce.
- Ubieraj takie stroje, w których dziecko ma utrudniony dostęp do piersi
- Nie siadaj w miejscach gdzie wcześniej karmiłaś, dziecko będzie kojarzyło te miejsca z piersią.
- Zaproponuj dziecku dodatkowy posiłek zamiast piersi.
- Próbuj odsunąć w czasie następne karmienie.
- Skracaj czas karmienia.
- Spróbuj porozmawiać dzieckiem, ono już dużo rozumie.
- W pierwszej kolejności eliminuj karmienia mniej ważne.
- Chowaj pierś do stanika, tłumacz dziecku, że pierś musi odpocząć i idzie spać, a maluch w tym czasie idzie się pobawić.
Przy odstawianiu dziecka od piersi równocześnie obserwujemy zarówno siebie jak i dziecko. Jeśli poczujesz, że masz piersi pełne i nie wiesz jak sobie z tym poradzić, skontaktuj się z poradnią laktacyjną. Gdy nie ma takiej poradni w pobliżu twojej miejscowości zadzwoń po prostu do twojej położnej rodzinnej lub na oddział położniczy – tam na pewno uzyskasz poradę.
Możesz też odciągnąć trochę pokarmu abyś poczuła ulgę. Pamiętaj żeby odciągnąć tylko nieznaczną ilość mleka, bo możesz doprowadzić do nadprodukcji pokarmu, a to już bardzo krótka droga do kłopotów z piersiami.
Gdy dziecko zacznie się jąkać, dużo marudzić w ciągu dnia, ssać palec, jest agresywne musisz przesunąć odstawienie dziecka od piersi.
Jeśli chcesz wyeliminować karmienie nocne musisz wyjechać na kilka nocy z domu lub późno kłaść się spać, aby dziecko nie miało cię w zasięgu wzroku. Tato w tym czasie może tulić dziecko dać mu coś do picia.
WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) proponuje karmienie dziecka wyłącznie pokarmem kobiecym do ukończenia przez niego 6 miesiąca życia oraz utrzymaniem karmienia naturalnego jako uzupełniającego do ukończenia przez dziecko 2-go roku życia.
Zobacz także:
Masz problem?