Masz problem ?
zapytaj o pomoc ekspertów
W zasadzie higiena piersi w czasie karmienia nie odbiega od higieny przed ciążą, a jeśli prawidłowo przystawisz dziecko do piersi, to brodawki nie będą uszkodzone.
Na początku ciąży piersi są wrażliwe, nawet bolesne. Niektórym kobietom przeszkadza nawet biustonosz, bo mówią, że ich uwiera.
Piersi największy wzrost mają w pierwszym trymestrze ciąży. Przybywa wtedy tkanki tłuszczowej. Tuż pod skórą możesz zauważyć naprężone żyły powierzchniowe. Twój biust staje się cięższy. Brodawki sutkowe i otoczka ulegają przebarwieniem (mają ciemniejszy kolor) oraz powiększają się.
Nieprawdą jest, że jeśli będziesz karmić piersią, to twój biust zostanie już na zawsze duży i obwisły. Piersi przygotowują się do karmienia już w ciąży, tak chciała natura.
W czasie karmienia myj piersi 1 – 2 razy dziennie przy okazji mycia całego ciała. Używaj delikatnych mydeł, które nie wysuszają brodawek. Możesz przemywać piersi naparem z nagietka lekarskiego (w czasie karmienia doskonale leczy podrażnione brodawki).
Jeśli za często myjesz piersi w ciągu dnia, a do tego wycierasz je szorstkim ręcznikiem, możesz pozbawić piersi bariery ochronnej, czyli naturalnej wydzieliny tłuszczowej produkowanej przez gruczoły Montogomeryego, która chroni brodawki przed wysuszeniem i podrażnieniem.
Gdy masz brodawki płaskie (nie są widoczne na zewnątrz) lub wklęsłe (zamiast wystającej brodawki widać wgłębienie) i chcesz karmić piersią, to musisz o nie zadbać jeszcze w ciąży.
Od 15 tygodnia możesz nosić specjalne osłonki dostępne w aptece, które zakładasz pod biustonosz na kilka godzin dziennie.
Od trzeciego trymestru ciąży możesz wykonywać ćwiczenia Hoffmana: połóż palce wskazujące na otoczce, blisko brodawki, na godzinie 9 i 15, później na godzinie 6 i 12 delikatnie ruchem rozciągającym naciągaj skórę piersi jednej, a później powtórz to samo ćwiczenie z drugą piersią. Wykonaj około 10 powtórzeń na każdą pierś. Ćwicz dwa razy dziennie.
Przed przystąpieniem do karmienia nie myj piersi mydłem i nie wycieraj ręcznikiem, możesz wystrzyknąć kilka kropel pokarmu i wcześniej umytą ręką rozetrzeć go po brodawce i otoczce. Dziecko jest oswojone z twoją florą bakteryjną znajdującą się na piersi.
Pokarm zawiera przeciwciała, które chronią dziecko przed zakażeniem. Jeśli masz podrażnione brodawki, pozwól zaschnąć ślinie i resztkom pokarmu na nich.
Zaraz po karmieniu nie zakładaj biustonosza. Pokarm to najlepszy antybiotyk, balsam, krem na twoje podrażnione w czasie karmienia brodawki. Często wymieniaj wkładki laktacyjne, gdyż zawsze na nich zostaje pokarm a to jest dobre podłoże dla bakterii. Używaj specjalnych biustonoszy bawełnianych dla kobiet karmiących.
Pamiętaj, że nawet niewielkie uciśnięcie piersi w czasie karmienia przez szwy lub drut modelujący może doprowadzić do zastojów w piersi.
Gdy masz duże piersi, noś biustonosz z szerokimi ramiączkami, wtedy piersi będą dobrze uniesione i nie będzie cię bolał kręgosłup.