Masz problem ?
zapytaj o pomoc ekspertów
Karmisz swoje dziecko piersią i nie planujecie jeszcze następnej ciąży. Zastanawiasz się, czy w ogóle w tym momencie możesz ponownie zajść w ciążę. Chciałabyś stosować jakąś antykoncepcję, ale co do wyboru jej rodzaju nie masz jeszcze zdania, a nie może to być antykoncepcja, która wpływa negatywnie na laktację.
W czasie karmienia piersią przysadka mózgowa wydziela hormon prolaktynę. Jej poziom po porodzie jest 2-3 wyższy, a w czasie karmienia wzrasta 10-20-krotnie. Wysoki poziom prolaktyny hamuje wydzielanie innych hormonów (FSH, LH), a tym samym wpływa na hamowanie owulacji u matki karmiącej. Czyli prolaktyna stymuluje wydzielanie mleka, a hamuje owulację. Gdy karmisz swoje dziecko tylko mieszanką lub mieszanką i piersią, poziom prolaktyny w twoim organizmie szybko spada i płodność może wrócić już w 28 dniu po porodzie.
Antykoncepcja po porodzie jest trudna, gdyż nie wolno stosować np. środków hormonalnych w czasie karmienia. W razie stosowania ich w czasie karmienia naturalnego u chłopców może dojść do feminizacji, a u dziewczynek może wystąpić nadmierny rozwój narządów płciowych czy piersi. Do 6 tygodni po porodzie nie można stosować żadnych środków antykoncepcyjnych farmakologicznych czy innych, gdyż mogą zwalniać procesy krzepnięcia krwi.
Pamiętaj, że po porodzie owulacji nie musi poprzedzać miesiączka. Co druga kobieta po porodzie najpierw ma owulację a później miesiączkę.
Na długość niepłodności po porodzie wpływ ma także stres, sposób odżywiania się kobiet oraz niektóre środki farmakologiczne przez nie przyjmowane. Najprawdopodobniej stosowanie niskokalorycznej diety, ubogiej w białko i tłuszcze zwierzęce może zmniejszyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.
Podczas karmienia sztucznego lub mieszanego musisz zacząć obserwację cyklu już od 22 dnia po porodzie, gdy karmisz naturalnie obserwację zaczynasz w 29 dniu po porodzie, gdy zdecydowałaś się na zapobieganie ciąży metoda naturalną. Sprawdzasz śluz i mierzysz temperaturę. Gdy szyjka macicy wróci do normy po porodzie, zaczynasz jej obserwację. Musisz się wstrzymać przez 14 dni od współżycia, gdyż zbliżenie może zmienić obraz śluzu lub wydzieliny z pochwy. Następnie możesz kontynuować współżycie co drugi dzień. W chwili pojawienia się jakiegokolwiek śluzu lub zmiany stałej niezmieniającej się wydzieliny, musisz zaprzestać zbliżenia do wieczora 4 dnia od ostatniego dnia, w którym wystąpił jakikolwiek śluz. Pamiętaj o mierzeniu temperatury, która może potwierdzić wystąpienie owulacji.
Gdy swoje dziecko karmisz naturalnie, ekologicznie, spełniasz pewne warunki, to prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wynosi około 2%. Możesz być niepłodna, gdy:
Gdy spełniasz wszystkie warunki, twoja płodność może wrócić około 6-7 miesiąca po porodzie. Jednak pamiętaj, żaden sposób zapobiegania ciąży nie daje 100% pewności. Zależy to od właściwości organizmu danej kobiety. Czasami zdarza się, że płodność po porodzie wraca u niektórych kobiet przy karmieniu naturalnym około roku od czasu urodzenia dziecka. Płodność może wrócić też przy karmieniu naturalnym w 6 tygodniu po porodzie.
Tylko systematyczna, dokładna obserwacja śluzu lub wydzieliny z pochwy, mierzenie temperatury i badanie szyjki macicy może pozwolić ci ustrzec się przed następną ciążą.
Możesz skorzystać też z porady lekarskiej, co do zapobiegania ciąży. W czasie karmienia lekarz może ci przepisać tylko pigułki antykoncepcyjne jednoskładnikowe nie zawierające estrogenów. Są one w miarę bezpieczne dla twojego dziecka w czasie karmienia.
Decyzję o wyborze sposobu zapobiegania ciąży, gdy jej nie planujecie, musisz podjąć wraz z partnerem.