Mleko karmiącej matki – siara, mleko przejściowe i dojrzałe.

Być może trudno ci w to uwierzyć, ale mleko karmiącej matki zmienia się w zależności od wieku ciąży, pory dnia oraz wieku i potrzeb dziecka. 

Niektóre ciężarne już około 16 tygodnia ciąży zauważają, że jakiś kleik wypływa im z piersi. Jest to fizjologia związana ze zmianami hormonalnymi w tym okresie ciąży. Ogólnie panuje przekonanie, że jeśli tak się dzieje to kobieta będzie miała mniej mleka po porodzie. Nie panikuj jednak, bo nie jest to zgodne z prawdą. Jeżeli wylewa ci się mleko, po prostu włóż odpowiednie wkładki w biustonosz i nie denerwuj się.

Siara

Siara może pojawić się też w trzecim trymestrze ciąży i dopiero 3-4 dni po porodzie wypiera ją mleko przejściowe.

Wskazówka: Siara wygląda jak żółtawy, lepki i podobny do kleiku bądź śmietanki płyn, który wypływa z piersi w bardzo małych ilościach.

Podczas pierwszych karmień nie denerwuj się, że twoje dziecko się nie najada. Dla niego taka ilość pokarmu zupełnie wystarcza. Siary jest mało, ale jest ogromnym bogactwem płynącym dla twojego dziecka z twojej piersi. Zawiera ona dużo białka, składników mineralnych, enzymy, przeciwciała które działają przeciwalergicznie, przeciwzapalnie, a najważniejsze z nich to przeciwciała Iga.

Siara działa delikatnie przeczyszczająco, pomagając maleństwu w oddaniu pierwszego stolca. Jest pierwszą naturalną szczepionką dla twojego dziecka. Powleka niedojrzałe jeszcze ściany przewodu  pokarmowego jak gdyby błonką, która nie dopuszcza do rozprzestrzeniania się ustrojów chorobotwórczych i bakterii.

Siara ma jeszcze wiele zalet, które są obecnie w trakcie badań.

Mleko przejściowe

Następnym mlekiem po siarze jest mleko przejściowe. Kiedy ono napłynie, wtedy odczujesz, że piersi są nabrzmiałe, ciężkie – jest to zwykle tzw. nawał pokarmu.

Wskazówka: Mleko przejściowe w porównaniu do siary jest bardziej wodniste i przejrzyste.

Mleko to zawiera dużą ilość przeciwciał i białka. Właśnie wtedy matki najczęściej zaczynają dokarmiać swoje pociechy, tym samym zaburzając laktację. W tym okresie dzieci częściej chcą być przystawiane do piersi.

Mleko dojrzałe

Mleko dojrzałe stabilizuje się od 2-6 tygodnia po porodzie.

Wskazówka: Mleko dojrzałe ma kolor niebieskawy i jest przejrzyste.

Mleko to zawiera mniej białek. Często słyszy się, że jeśli pozostawimy mleko matki w pojemniku i nie ma na nim śmietany, to wtedy mleko rzadkie i dziecko się nim nie najada. Jest to fałszywe przekonanie naszych babek i mam. Pamiętaj że twoje mleko przystosowane jest tylko dla twojego dziecka i twój układ hormonalny przez całą ciąże przystosował go ilościowo i jakościowo dla twojego maluszka.

Zmiana składu mleka w ciągu jednego karmienia

Mleko matki zmienia się również w trakcie jednego karmienia. Mleko pierwszej fazy jest bardzo wodniste, zawiera więcej białek, laktozy, cukrów, soli mineralnych i wody. Natomiast mleko drugiej fazy zawiera oprócz  składników pierwszej fazy dużo więcej tłuszczów.