Preparaty zastępcze w żywieniu niemowląt

Najlepszym sposobem odżywiania dla dziecka jest karmienie piersią, ale są sytuacje, że nie możesz karmić w ten sposób. Wtedy musisz sięgnąć po mleko zastępcze lub, w razie choroby twojego dziecka, preparaty zastępujące mleko.

Każdą zmianę żywienia twojego dziecka koniecznie skonsultuj z lekarzem. Nie zmieniaj dziecku rodzaju mleka na własną rękę lub za namową znajomych czy rodziny. To ty wspólnie z lekarzem ustalicie, które mleko będzie najlepsze dla twojego dziecka.

Do czwartego miesiąca życia dziecka z reguły podaje się mleko początkowe, które jest przeznaczone dla dzieci z tej grupy wiekowej. Najbardziej popularne w Polsce i dobrze przyswajane przez dzieci jest mleko Nan HA oraz Bebiko HA.

Po ukończeniu czwartego miesiąca życia dziecka podaje się mleko następne – Bebiko, Nan, Laktowit, Bebilon, Aptamil, Humana. W tym wieku podaje się dziecku również mieszanki mleczne, kleik gryczany lub ryżowy. Matki najczęściej serwują dzieciom Bebiko 2R, Bebiko 2GR, Laktowit 2R, 2GR oraz Nan 2R i  2GR.

Preparaty zastępcze – mleko

Preparaty mlekozastępcze dzielą się na kilka grup w zależności od schorzenia dziecka.

W pierwszej grupie umieszczone zostały mieszanki elementarne składające się z mieszaniny aminokwasów. Preparaty te są stosowane u dzieci z alergią pokarmową. Są to Bebilon, Amino, Neocate. Podaje się je dziecku tylko po konsultacji z lekarzem.

W drugiej grupie znajdują się preparaty o dużym stopniu hydrolizy białka mleka krowiego. Do tych preparatów należą Nutramigen, Preogestemil, Bebilon, Peptil 1 i 2 oraz  Alfare. Stosuje się je u dzieci, które nie mogą być karmione piersią, ale są uczulone na białko mleka krowiego.

Najczęściej lekarz zaleca je u dzieci w przypadku:

W aptekach dostępne są również preparaty o dużym stopniu hydrolizy z MCT, w których oprócz białka zmodyfikowane są również węglowodany i tłuszcze. Zależnie od jednostki chorobowej u dziecka stosuje się również preparaty o niskim stopniu hydrolizy. Nie zabezpieczają one dziecko przed alergią. Są to Bebiko HA, Humana HA, Nan HA.

Czasami lekarz zleca karmienie dziecka preparatem na bazie soi. W tej grupie białko mleka krowiego jest zastąpione białkiem soi. Do takich preparatów należą Prosobe, Humana SL, Bebilon sojowy. 

Dzieciom starszym, najczęściej po ukończeniu pierwszego roku życia, matki podają mleko Junior z serii mlek np. Nan i Bebiko. Jest ono wzbogacone w odpowiednią ilość tłuszczy, białka i węglowodanów. Niektóre z tych mlek mają dodatki w postaci wanilii i miodu, lecz nie wszystkie dzieci je lubią ze względu na to, że są słodkie. Następnym mlekiem, które możesz podać swemu dziecku, jest mleko dojrzałe.

A co z mlekiem krowim?

Preparaty zastępczeW Polsce oraz w innych krajach nie zaleca się podawania dziecku mleka krowiego przed ukończeniem przez niego pierwszego roku życia w związku z tym, że takie mleko zawiera bardzo mało żelaza i nie chroni dziecko przed niedokrwistością. Nie podaje się też mieszanek z pełnego mleka krowiego. Nie gotuj dla swojego dziecka żadnych kaszek na pełnym mleku krowim. Może ono nadmiernie obciążać nerki dziecka, być przyczyną alergii, a nawet może dojść do uszkodzenia jelit u dziecka.

W drugim roku życia dziecka możesz zacząć podawać mu mleko krowie. Zacznij od małych ilości i zwiększaj je po kilku dniach, gdy będziesz pewna, że maluch dobrze toleruje ten rodzaj mleka.

Czasami zdarza się, że dziecko nie chce pić mleka, zastąp je jogurtem, twarożkiem, kefirem.

W drugim roku życia dziecko może już jeść sery topione i żółte, które są znakomitym źródłem wapnia.

Szklanka mleka zawiera około 240 mg białka, co odpowiada:

Dużą popularnością wśród mam, które podają mleko swojemu dziecku, cieszy się mleko kozie i owcze. Nie podaje się takiego mleka dziecku przed ukończeniem pierwszego roku życia. Mleka te zawierają dużą ilość soli mineralnych a mało witamin (szczególnie witaminy B12). Podawanie tych mlek dziecku może doprowadzić do niedokrwistości. 

Dieta wegetariańska

W Polsce i w innych krajach dużo rodzin stosuje dietę wegetariańską. Gdy ty zaliczasz się do tej grupy, pamiętaj, że musisz kontaktować się z dietetykiem w sprawie ustalania menu dla twojego dziecka.

Jeśli dieta wegetariańska twojego dziecka nie jest dobrze zbilansowana, jego organizm narażony jest na niedobór witamin, cynku, niektórych kwasów tłuszczowych.

Dieta wegetariańska i fruktariańska eliminuje ze swojego menu wszystkie pokarmy pochodzące od zwierząt, w tym mięso, sery, mleko, miód, jaja.  W czasie dużego rozwoju i wzrostu dziecka opisane diety nie dostarczają dziecku wszystkich potrzebnych organizmowi składników, dlatego organizm dziecka narażony jest na niedobory żywieniowe.