Karmienie mieszane niemowląt – praktyczne wskazówki

Karmienie mieszane niemowląt to takie karmienie, w którym matka podaje swojemu dziecku pierś i, z bardzo ważnych powodów, musi mu także podawać mleko modyfikowane.

Oficjalnie karmienie mieszane nie jest popularne. Jednak często matki podają mleko modyfikowane swojemu dziecku już w szpitalu. Rzadko, kiedy przyjdą do domu, przechodzą na karmienie tylko naturalne.

Gdy dziecko będzie dobrze przystawiane do piersi, na żądanie twoje i jego, nie martw się, pokarmu powinno wystarczyć dla jego prawidłowego rozwoju.

Czasami jednak mimo najlepszych chęci ze strony matki dziecku nie wystarcza tylko jej pokarm i jest zmuszona włączyć mu do menu mleko modyfikowane. Dzieje się to najczęściej, gdy:

Przechowywanie pokarmu

Pokarm można zamrażać i przechowywać. W czasie, gdy matka będzie chciała wyjść, mleko poda dziecku łyżeczką osoba opiekująca się nim.

Mleko kobiece można przechowywać w zamrażalce nawet pół roku, w zamrażalniku do 7 dni, w lodówce 48 godzin, a w temperaturze pokojowej 10-12 godzin.

Oczywiście możesz mleko przechowywać w specjalnych pojemnikach przeznaczonych na mleko matki. Jednak najlepiej byłoby, abyś karmiła swoje maleństwo do 6 miesiąca życia (według zaleceń WHO).

Kiedy wprowadzać mleko modyfikowane?

Nie ma optymalnego czasu na dokarmianie niemowlęcia, a decyzja o dokarmianiu mieszanką lub całkowitym zaprzestaniu karmienia naturalnego dziecka powinna być wnikliwie przemyślana i skonsultowana z lekarzem.

Ssanie przez dziecko piersi, a ssanie mleka przez smoczek jest zupełnie inne. Przy karmieniu naturalnym dziecko koryguje ssanie, połykanie i oddychanie. Ćwiczy mięśnie języka, twarzy i żuchwy. Nie będzie miało kłopotu ze zgryzem. Ssanie przez smoczek zaburza te funkcje u dziecka.

Często zdarza się, że dziecko, które ssało pierś, nie chce wziąć do buzi smoczka i pić mleka z butelki. Również gdy podasz we wczesnym okresie mleko z butelki, dziecko zazwyczaj nie chce później ssać piersi.

Mimo, że dobierzesz silikonowy smoczek dostosowany do wieku dziecka i będzie on bardzo zbliżony do brodawki matki, to z butelki dziecku lepiej leci pokarm i ciężko dziecku przestawić się będzie na pierś, gdybyś chciała wrócić do karmienia naturalnego.

Maluch szybko przyzwyczaja się do dobrego sposobu karmienia. Gdy dziecko ssie pierś to, aby wypiło pierwszy łyk mleka musi się sporo napracować.

Dziecko niekiedy początkowo przy zmianie sposobu karmienia zaczyna się złościć, denerwować, czasami nawet wymiotuje. Trwa to jednak niedługo i szybko bierze pokarm, jaki mu daje mama, nie zważając na to, czy to jest butelka czy pierś.

Pamiętaj podawanie dziecku mleka przez smoczek zawsze zaburza laktację. Niektóre mamy, gdy dziecko nie chce ssać, ściągają mleko i podają je dziecku z butelki. Jednak muszą się dużo przy takim karmieniu napracować i tracą niepotrzebnie czas.

Jeśli musisz dokarmiać swoje dziecko mieszanką, to podawaj mu ją łyżeczką lub kubeczkiem. Nie zaburzysz dziecku ssania.

Gdy nie dajesz rady podawać mleka kubeczkiem, skorzystaj ze specjalnego zestawu do karmienia (SNS). Jest to metoda równoczesnego ssania piersi przez dziecko i podawania mu mieszanki przez mały drenik. Mleko leci z zawieszonego na szyi matki pojemnika. Takie karmienie nie zaburza ssania u dziecka.

Jeśli musisz dokarmić dziecko, najpierw zaproponuj mu pierś, a później podaj mleko modyfikowane.

Nie przestawaj z dnia na dzień karmić piersią. Przyzwyczajaj dziecko do innego sposobu karmienia stopniowo. Najpierw możesz zrezygnować z jednego karmienia rannego na rzecz mieszanki, później możesz spróbować karmić mieszanką po południu.Kolka u dziecka

Pamiętaj, że nawet kilka kropel pokarmu matki jest bardzo ważne dla dziecka.

Na rynku dostępne są różnego rodzaju mleka modyfikowane. Wspólnie z lekarzem dobierz mleko najbardziej odpowiednie dla twojego dziecka.

Nie zmieniaj dziecku często mleka, bo zaburzy to jego florę bakteryjną. Mleko dostosuj do wieku dziecka.

Są mleka początkowe podawane dziecku do 4 miesiąca życia (oznaczone nr 1), mleka podawane dziecku do 1 roku życia (mleko następne oznaczone nr 2) i mleko junior przeznaczone dla dzieci powyżej pierwszego roku życia (oznaczone nr 3).

Czasami lekarz może zalecić np. dziecku 7 miesięcznemu mleko początkowe i stopniowo rozszerzać podawanie mleka przeznaczonego dla dzieci starszych.

Gdy stosujesz dokarmianie dziecka, które ma 2 miesiące, na jedno karmienie zjada ono około 140-160 ml pokarmu i gdy go zwarzysz przed karmieniem piersią i po karmieniu, musisz mu podać brakującą różnicę pokarmu.

Przy karmieniu dziecka mlekiem modyfikowanym musisz:

Przy karmieniu mieszanym obserwuj czy dziecko:

Powiadom lekarza, gdy zauważysz zmianę w zachowaniu twojego dziecka po karmieniu.

Spróbuj nie odstawiać dziecka od piersi w porze letniej, narażone jest wtedy częściej na zakażenia przewodu pokarmowego. 

Najczęściej wybierane przez mamy mleka na rynku to Bebiko, NAN, Nestle, Bebilon.

Wszystkie zmiany w żywieniu twojego dziecka skonsultuj z lekarzem lub poradnią laktacyjną.