Masz problem ?
zapytaj o pomoc ekspertów
Zgaga w ciąży jest uciążliwą dolegliwością. Jest ona wynikiem wracania do przełyku niestrawionego pokarmu z żołądka i dwunastnicy. Najczęstszą przyczyną są złe nawyki żywieniowe ciężarnej.
Zgaga w ciąży zdarza się często u kobiet, które jedzą produkty ciężkostrawne, smażone lub zbyt tłuste. Zgaga może pojawić się też w późniejszych miesiącach ciąży na skutek przesunięcia się ku górze żołądka i dwunastnicy przez coraz to większą macicę. U niewielkiej ilości ciężarnych zgaga pojawia się pod koniec ciąży w wyniku przepukliny przeponowej, która najczęściej sama ustępuje po porodzie. Chcąc zapobiec zapobiec pieczeniu za mostkiem powinnaś przede wszystkim zmienić nawyki żywieniowe, jeść małe posiłki, unikać potraw smażonych i ciężko strawnych. Co zatem należy konkretnie zrobić i zmienić, aby zminimalizować efekty zgagi lub nawet ją całkowicie wyeliminować?
Stanowczo przestrzegamy przed leczeniem zgagi domowymi sposobami na przykład sodą oczyszczoną, gdyż mogą być jeszcze inne przyczyny zgagi związane z zaburzeniami funkcjonowania przewodu pokarmowego.
Zazwyczaj w walce ze zgagą, we wczesnej ciąży nie podaje się żadnych środków farmakologicznych ze względu na małą kwasotę soku żołądkowego. W późniejszych miesiącach ciąży możesz przyjmować środki łagodzące tą dolegliwość, ale tylko w porozumieniu z lekarzem prowadzącym, by mógł wykluczyć inne przyczyny niż ciąża.