Zgaga – 10 sposobów jak z nią walczyć.

Zgaga w ciąży jest uciążliwą dolegliwością. Jest ona wynikiem wracania do przełyku niestrawionego pokarmu z żołądka i dwunastnicy. Najczęstszą  przyczyną są złe nawyki żywieniowe ciężarnej.

Zgaga w ciąży zdarza się często u kobiet, które jedzą produkty ciężkostrawne, smażone lub zbyt tłuste. Zgaga może pojawić się też w późniejszych miesiącach ciąży na skutek przesunięcia się ku górze żołądka i dwunastnicy przez coraz to większą macicę. U niewielkiej ilości ciężarnych zgaga pojawia się pod koniec ciąży w wyniku przepukliny przeponowej, która najczęściej sama ustępuje po porodzie. Chcąc zapobiec zapobiec pieczeniu za mostkiem powinnaś przede wszystkim zmienić nawyki żywieniowe, jeść małe posiłki, unikać potraw smażonych i ciężko strawnych. Co zatem należy konkretnie zrobić i zmienić, aby zminimalizować efekty zgagi lub nawet ją całkowicie wyeliminować?

Stanowczo przestrzegamy przed leczeniem zgagi domowymi sposobami na przykład sodą oczyszczoną, gdyż mogą być jeszcze inne przyczyny zgagi związane z zaburzeniami funkcjonowania przewodu pokarmowego.

Zgaga w ciąży – oto nasze propozycje walki z nią:

  1. Przyszła mama musi z pewnością sama zaobserwować po jakich produktach odczuwa zgagę i po prostu ich unikać.
  2. Najlepiej unikać jedzenia schabowych, kapusty, fasoli, tłustego bigosu, głęboko smażonych ryb, tłustych mięs oraz zbyt dużej ilości nabiału (sery, mleko słodkie).
  3. Dodatkowo należy ograniczyć ostre przyprawy, cebulę, zmniejszyć spożycie do minimum czekolady i słodyczy.
  4. Jak już wspomnieliśmy, powinno się je jeść często, ale w niedużych ilościach.
  5. Między posiłkami spróbuj pić mleko. Gorąca herbata, zmiana pozycji, żucie gumy (tylko w małych ilościach) może zmniejszyć zgagę lub ją wyeliminować.
  6. Spróbuj nie pić napojów gazowanych i z kofeiną oraz miętą.
  7. Nie jadaj kwaśnych owoców, przypraw i warzyw (chociaż czasami picie 1 szklanki wody z łyżką octu i miodu może trochę zmniejszyć zgagę).
  8. Jedzenie migdałów może również pomóc w dolegliwości.
  9. Zgaga  w ciąży występuje najczęściej, gdy kobieta pochyla się ku przodowi lub jest w pozycji leżącej. Jedząc posiłek staraj się być w pozycji wyprostowanej, natomiast po posiłkach nie pochylaj się do przodu.
  10. Pokarmy powinny być ładnie podane, kolorowe i apetyczne.

Zazwyczaj w walce ze zgagą, we wczesnej ciąży nie podaje się żadnych środków farmakologicznych ze względu na małą kwasotę soku żołądkowego. W późniejszych miesiącach ciąży możesz przyjmować środki łagodzące tą dolegliwość, ale tylko w porozumieniu z lekarzem prowadzącym, by mógł wykluczyć inne przyczyny niż ciąża.

Masz problem?