Niepowściągliwe wymioty ciężarnych – przyczyny i leczenie

Niepowściągliwe wymioty ciężarnych to najcięższa postać wymiotów w ciąży. Ta postać, ze względu na profilaktykę, występuje rzadko, jest to zaledwie około 2% wszystkich ciąż.

Przyczyny nie są dokładnie znane. Stwierdzono zależność stężenia gonadotropiny kosmówkowej a nasileniem się u ciężarnej objawów wymiotnych. Nadczynność tarczycy u ciężarnych, zmiany hormonalne i negatywny stosunek samej kobiety do ciąży również mogą być przyczyną wymiotów.

Niepowściągliwe wymioty ciężarnych rozpoczynają się około 4-10 tygodnia ciąży. U większości ciężarnych ustępują samoistnie około 20 ciąży.

Częściej występują one u ciężarnych z zaburzeniami hormonalnymi oraz w ciąży mnogiej.

Niepowściągliwe wymioty ciężarnych – czy są groźne?

Przedłużające się wymioty prowadzą do utraty apetytu ciężarnej, utraty masy ciała, zaburzeń gospodarki elektrolitowej, odwodnienia i niedokrwistości. Ze względu na ciągle obniżającą się masę ciała ciężarnej może dojść do poronienia ciąży lub porodu przedwczesnego.

Dzieci urodzone przez kobiety, które chorowały na niepowściągliwe wymioty ciężarnych, mają niższą wagę urodzeniową lub wady wrodzone.

Koniecznie zwróć uwagę, gdy lekarz podejrzewa u ciebie niepowściągliwe wymioty ciężarnych na zażółcenie twoich powłok skórnych (możliwość wystąpienia żółtaczki), krwawienie z błon śluzowych oraz koniecznie kontroluj masę ciała.

Zgłaszaj się do lekarza zgodnie z jego zaleceniami, nie bagatelizuj wizyt kontrolnych. Rozwój twojego dziecka w macicy musi być stale monitorowany.

Pamiętaj, że jeśli wiesz, że jesteś w ciąży, a zbyt szybko chudniesz zamiast przytyć, źle się czujesz, wymioty są bardzo uporczywe, to zgłoś się do lekarza prowadzącego, który zleci wykonanie odpowiednich badań dodatkowych i wdroży odpowiednie leczenie.

Najczęściej ciężarna z tą przypadłością jest hospitalizowana, ma uzupełniane płyny dożylnie. Podaje jej się także leki uspokajające i przeciwwymiotne. Dodatkowo często ciężarna spotyka się na seansach z psychologiem.

U większości kobiet objawy ustępują po zastosowaniu odpowiedniego leczenia.

Zobacz także:
Masz problem?