Fizjologiczne skurcze macicy w ciąży

Fizjologiczne skurcze macicy w ciąży najczęściej niepokoją ciężarne i im dokuczają.

Jednymi z nich są skurcze Alvareza, które pojawiają się już około 20 tygodnia ciąży. Nie są one bolesne, niektóre ciężarne nawet ich nie zauważają. Odczuwa się je, jakby ktoś opasał cię bandażem elastycznym lub pasem uciskającym. Najczęściej są odczuwane wtedy, gdy się pochylasz, szybko wstajesz, pracujesz długo w pozycji siedzącej, czy chcesz szybciej iść.

Powstają na skutek nieskoordynowanej czynności macicy. Są zazwyczaj nieregularne, sporadyczne. Macica twardnieje w różnych miejscach. Skurcze znikają tak szybko, jak się pojawiają. Mogą być nieprzyjemne. Jest ich 1 – 2 na godzinę. Nie odczujesz ich, przykładając rękę do brzucha.

Co wtedy robić? Ulgę może ci przynieść zmiana pozycji, spróbuj położyć się na lewym boku w pozycji relaksacyjnej, oddychaj spokojnie torem przeponowym (wdech nosem, wydech ustami). Możesz włączysz ulubioną muzykę.

Gdy skurcze są bolesne, przy tym trochę podplamiasz z pochwy i pojawiają się przed 20 tygodniem, powinnaś natychmiast skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę, gdyż te objawy mogą  być  groźne i sugerować poronienie Lekarz zbada cię, postawi diagnozę, być może uchroni cię przed poronieniem. Nie bagatelizuj tego.  

Skurcze Braxtona Hicksa

Innymi skurczami, jakie mogą się pojawić w ciąży, są skurcze Braxtona Hicksa. Czasami zaznaczają się już od 13 tygodnia ciąży, ale kobiety w tym czasie jeszcze ich nie odczuwają. Dopiero po 20 tygodniu zaznaczają się mocniej.

Skurcze Braxtona Hicksa, w przeciwieństwie do skurczy Alvereza, są rzadsze. Pojawiają się na jedną, dwie lub kilka godzin i później zanikają. Trwają około 30 sekund, czasami dłużej. Skurcze te są często bolesne, szczególnie pod koniec ciąży. Zazwyczaj ciężarne odczuwają dodatkowo ból krzyża, złe samopoczucie, dyskomfort.

Wieloródki (kobiety, które już rodziły) odczuwają te skurcze częściej i bardziej boleśnie niż pierwiastki (kobiety, które jeszcze nie rodziły).

Im bliżej porodu, tym te skurcze są bardziej odczuwalne jako bolesne i częstsze. Czasami ciężarne myślą, że to już poród, szczególnie gdy zbliża się termin, i jadą na izbę przyjęć. Jest to prawidłowa reakcja, bo może być to zagrażający poród przedwczesny. Na izbie przyjęć kobieta zostanie zbadana, m.in. KTG (jednoczesny zapis tętna dziecka i skurczów macicy). Lekarz oceni, czy ciężarna musi zostać w szpitalu czy też po badaniu może wracać do domu. Badania uspokoją przyszła mamę, co będzie z korzyścią i dla niej i dla dziecka.

Jak sobie radzić przy skurczach Braxtona Hicksa?

Uspokój się, zrelaksuj, puść spokojną muzykę, połóż się na lewym boku i oddychaj torem przeponowym. Możesz wykonać delikatny masaż brzucha, takie lekkie głaskanie nie zaszkodzi. Nie może to być jednak intensywny masaż, gdyż może on doprowadzić do skurczów porodowych. Dobre efekty daje także chodzenie.

Skurcze przepowiadająceSkurcze macicy w ciąży

Na około 3-4 tygodnie przed proponowanym terminem porodu, pojawiają się skurcze przepowiadające. Są nieregularne, czasami dość bolesne. Występują co 10 – 15 minut, czasem co 7 minut, ale nie częściej niż co 5 minut. Mogą występować przez kilka godzin. Są krótkie, trwają około 30 sekund. Nie mają tendencji do nasilania się, po kilku godzinach stają się rzadsze i zanikają.

Skurcze przepowiadające to namiastka skurczów porodowych. Przygotowują macicę i szyjkę macicy do porodu. Szczególnie odczuwa się ból w dole brzucha i w krzyżu. Może pojawić się lekkie plamienie. W tym czasie może odejść czop śluzowy, czasami podbarwiony na różowo (jest to gęsta, mająca konsystencje kisielu, wydzielina z pochwy; jest jej około 5 ml.).

By się przekonać, czy to jest właściwy moment, aby udać się do szpitala, spróbuj nie panikować, połóż się na lewym boku, oddychaj swobodnie torem przeponowym, odpręż się, weź kąpiel albo prysznic, poczekaj.

Do szpitala możesz udać się, gdy skurcze będą pojawiać się regularnie co 5 minut. Chyba że wcześniej odejdą ci wody płodowe, wtedy nie czekaj, jedź do szpitala. Gdy cię coś niepokoi też udaj się do szpitala. Tam ocenią stan położniczy, zrobią KTG i odeślą cię do domu, gdy nie będą to skurcze porodowe, a ty będziesz czuła się bezpieczniej.

Wszystkie opisane skurcze macicy, nawet te, których nie odczuwasz, są naturalną reakcją organizmu i przygotowują macicę do porodu.

Masz problem?