Zmiany barwnikowe skóry w ciąży.

W trakcie ciąży w organizmie kobiety trwa burza hormonów, ciało przyzwyczaja się do nowych warunków. Na zmiany reaguje też skóra, na której pojawiają się zmiany barwnikowe.

Każda ciężarna w mniejszym czy większym stopniu zauważa na swoim ciele takie właśnie zmiany. Najczęściej widoczne są one na twarzy, otoczkach sutka, okolicach krocza, wargach sromowych i brzuchu. Częściej występują u brunetek niż blondynek. Jest to tzw. ostuda ciężarnych.

Początki zmian barwnikowych zaznaczają się już od trzeciego miesiąca ciąży.

Zmiany barwnikowe są wynikiem zaburzeń czynności gruczołów wewnątrzwydalniczych. Melanina produkowana przez przysadkę mózgową gromadzi się w jednym miejscu, nie jest rozprowadzana równomiernie. Zwiększona produkcja melaniny spowodowana jest zwiększoną ilością estrogenów i progesteronu. Niektóre ciężarne mają predyspozycje do występowania u nich zmian barwnikowych.

Na brzuchu prawie u wszystkich ciężarnych widoczne jest przebarwienie skóry od pępka do spojenia łonowego.

Często spotyka się także u ciężarnych celulit wodny, który sam znika po porodzie przy powrocie kobiety do wagi sprzed ciąży.

Ostuda ciężarnych i wszystkie przebarwienia na skórze zanikają po porodzie lub po zakończeniu karmienia dziecka. Dostępne są preparaty odbarwiające, złuszczające, ale je możesz stosować tylko po uzgodnieniu z lekarzem prowadzącym ciążę, a gdy karmisz w uzgodnieniu z lekarzem neonatologiem. Można zniwelować zmiany barwnikowe laserem, kwasami octowymi. Najlepiej te zabiegi wykonać od jesieni do wiosny, czyli wtedy gdy nasza twarz jest mniej narażona na działanie promieni słonecznych. Nie należy przegrzewać twarzy, ani narażać jej na działanie promieni ultrafioletowych, wtedy przebarwienia będą mniejsze.

Pamiętajmy, że skóra w ciąży jest szczególnie wrażliwa i należy o nią dbać stosując właściwą pielęgnację i kosmetyki dla kobiet ciężarnych.

Masz problem?