Seks w ciąży.

Na początku ciąży prawie wszystkie kobiety zauważają u siebie spadek libido. I tak gdy przed ciążą lubiłaś się kochać, to teraz nie masz na to ochoty.

Dzieje się to dlatego, że gonadotropina kosmówkowa (hormon ciąży) jest na wysokim poziomie, do tego jest produkowany w zwiększonej ilości progesteron, który również przyczynia się do zmiany libido.

Duże znaczenie ma tu twój stosunek do obecnej ciąży. Kolacja z partnerem przy świecach, włączenie ulubionej waszej muzyki, czy dobry film na pewno przyniesie pozytywne skutki.

W drugim trymestrze ciąży dzięki hormonom (relaksynie, estrogenom i testosteronowi poziom twojego libido wzrośnie.

Jednak obydwoje z partnerem musicie zaakceptować twój zmieniony wygląd zewnętrzny. Tylko kobieta, która akceptuje swój stan, wygląd, rosnący brzuszek, emanuje pozytywną energię w kierunku seksualnym.

Pozwól sobie na trochę luksusu, zmień swój image, by jeszcze seksowniej wyglądać. Idź do fryzjera, kosmetyczki, odwiedź sklep z bielizną i odzieżą ciążową. Zrelaksuj się, przekaż część swoich obowiązków domowych pozostałym domownikom. Włącz ulubioną muzykę, zastosuj aromaterapię ze świecami przed intymną zabawą.  Zadbajcie o odpowiedni nastrój.

Nie zmuszaj się do seksu, tylko ze względu na partnera, bo zmuszając się do zbliżenia możecie się jeszcze bardziej od siebie oddalić czy zniechęcić. Obydwoje musicie czerpać z seksu przyjemność i zadowolenie.

Często para nie dopuszcza do zbliżeń, gdyż boi się o dziecko. Nic bardziej mylnego. Dziecko jest chronione przez wody płodowe, czop śluzowy, a w czasie odczuwania przez ciebie orgazmu dziecko odczuwa lekkie bujanie, przy tym dotleniasz siebie i dziecko. Również w czasie zbliżenia wytwarza się inny hormon – endorfiny – jest to hormon działający na człowieka jako znieczulenie wewnętrzne. W czasie zbliżenia powodują one stan błogości i euforii. Oczywiście mamy na myśli ciążę niezagrożoną, fizjologiczną, a seks nie jest brutalny, wymuszony, ani głęboko penetrujący. Starajcie się też wybierać pozycje, w której penetracja jest płytsza.

Seks i skurcze

W ostatnim trymestrze ciąży, seks może spowodować zwiększenie i natężenie skurczów Braxtona – Hicksa.  Czasami silniejsze skurcze mogą utrzymywać się przez dłuższą chwilę po stosunku. Są one jednak niegroźne i ustępują po pewnym czasie. Gdyby się nasilały, były dłuższe, mocniejsze i częstsze zgłoś się do swojego lekarza lub szpitala, abyś się uspokoiła, że twoja ciąża nie jest zagrożona.

Seks a poronienie

Gdy poprzednią ciążę poroniłaś, wstrzymaj się w obecnej ciąży od zbliżeń przez pewien czas (3 – 4 miesiące). Gdy w tym okresie nie zauważyłaś niepokojących objawów np. plamienia, krwawienia z dróg rodnych, możecie z partnerem cieszyć się seksem. Gdyby po stosunku pojawiło się plamienie, zgłoś się do swojego lekarza, aby rozpoznał prawdziwą przyczynę tych objawów. Może to być tylko otarcie naskórka pochwy lub też poważniejsza sprawa: zagrażające poronienie lub poród przedwczesny.

Skracanie się szyjki macicy

Gdyby lekarz stwierdził u ciebie np. skracanie się szyjki macicy, twoje zbliżenia będą zależały od tego jak szybkie i duże jest skracanie szyjki macicy. Gdy szyjka jest skrócona i zaznacza się jej rozwarcie, musicie zaprzestać zbliżeń, bo to zagraża donoszeniu ciąży.

Kiedy można a kiedy nie…

W czasie wizyty zapytaj swojego lekarza o możliwość zbliżenia z partnerem. Przyjemność ze zbliżeń możecie czerpać prawie do końca ciąży, oczywiście wtedy, kiedy macie na to ochotę i nie ma zagrożenia ciąży.

Nie możesz mieć stosunku z partnerem w przypadku odejścia wód płodowych, dziecko może być wtedy zagrożone infekcją.

Niektórzy lekarze zalecają seks, gdy kobieta jest po terminie porodu, bądź na kilka dni przed terminem. W czasie zbliżenia wytwarzana jest oksytocyna, która może wywołać akcję porodową. W nasieniu mężczyzny znajdują się prostaglandyny, które przyśpieszają rozwieranie się szyjki macicy, ale dzieje się to dopiero około 38 tygodnia ciąży. 

Przed tym okresem szyjka macicy nie reaguje na prostaglandyny. W ciąży unikaj stresu, dymu papierosowego a nie seksu, pod warunkiem że twoja ciąża nie jest w grupie ryzyka.

Wstrzymaj się od seksu w przypadku łożyska przodującego, zagrażającego poronienia, porodu przedwczesnego, krwawienia oraz nie fizjologicznych skurczów macicy.

Masz problem?
  1. Porady zostały tymczasowo wyłączone.

  2. Loading ...