Masz problem ?
zapytaj o pomoc ekspertów
Około 60-80% kobiet ma problem z rozstępami w ciąży. Najczęściej pojawiają się one na brzuchu, piersiach, pośladkach i udach.
Początkowo są to linie czerwono-sine, by w późniejszym okrasie przejść do barwy różowo-białej. Mają od 1 do 3 centymetrów szerokości.
Jest kilka przyczyn powstawania rozstępów:
Pierwsze objawy pojawiają się już około 5 miesiąca ciąży. Ciężarne skarżą się na świąd skóry na piersiach, biodrach czy brzuchu. Wtedy kobiety zauważają też, że ich skóra nie jest podatna na rozciąganie.
Gdy rozstępy już się pojawią, nie zmniejszysz ich kremami czy balsamami.
Możesz zapobiegać rozstępom wcześniej, masując te miejsca specjalnymi kremami i balsamami 2 razy dziennie.
Używaj do tego oliwy z oliwek, oliwki z migdałów lub oliwki dla dzieci. Pod prysznicem wykonuj masaż gąbką, stosuj naprzemiennie ciepłą i chłodną wodę.
Z masażu zrezygnuj w końcowym etapie ciąży, gdyż możesz wywołać przedwczesną akcję porodową. Kontroluj wagę ciała, bo im większa waga, tym bardziej rozciągnięta jest skóra.
Można spłycić rozstępy i rozjaśnić je w gabinetach dermatologicznych po porodzie i po karmieniu piersią, jednak nie później niż do dwóch lat. Zabiegi wykonywane są kwasem glikolowym lub trój-chlorooctowym. Są drogie i nie zawsze przynoszą spodziewany efekt. Musisz wykonać około 10 zabiegów.
Niektóre gabinety dermatologiczne polecają ścieranie naskórka specjalnym aparatem, jednocześnie pobudzając produkcję kolagenu. Do zmniejszania rozstępów stosuje się tez laseroterapię (w miejscu blizny po laseroterapii tworzą się ciemnoczerwone linie, które później zanikają).
Najnowszy system do usuwania rozstępów nazywa się TMT. Polega on na oddziaływaniu impulsami elektrycznymi na błonę komórkowa skóry, zwiększając jednocześnie jej przepuszczalność. Przez impulsy elektryczne podawane są specjalne preparaty regenerujące włókna kolagenu. Spłycają one jednocześnie rozstępy. Sugerowane jest wykonanie 10 zabiegów.
Innym zabiegiem stosowanym w niwelowaniu rozstępów jest Ryolit. Metoda ta jest połączeniem krioterapii z intensywnym odżywianiem skóry. W tej metodzie nakładany jest na skórę żel za pomocą końcówki, który stymuluje i regeneruje skórę, tym samym prowadzi do produkcji kolagenu. Skóra jest odżywiona, a zimno powoduje lepsze wchłanianie żelu.
Czasami zdarza się, że nawet przy odpowiednich ćwiczeniach, masażu u kobiet ciężarnych pojawiają się rozstępy.
Do tej chwili nie wynaleziono leku, kremu, czy balsamu, który by zapobiegał, bądź niwelował rozstępy. Gdy już się pojawią, to żadne środki ich nie zniwelują, niektóre zabiegi spłycają je, jednak nigdy nie ma pewności co do końcowego efektu.