Paciorkowiec u kobiety ciężarnej.

W ciąży wydzielina z pochwy powinna być: bezbarwna lub biała, przejrzysta, bezwonna, śliska. Każde zaburzenie wyglądu tej wydzieliny sugeruje, że w pochwie oprócz normalnej flory bakteryjnej znajdują się grzyby. Wówczas wydzielina jest białoszara, żółta, wodnista, serowata. Kobieta odczuwa: pieczenie pochwy, swędzenie, ból warg sromowych, suchość pochwy, oraz parcie na cewkę moczową. Objawy pieczenia cewki moczowej, ból przy oddawaniu moczu w grzybicy, są podobne jak przy zapaleniu pęcherza moczowego. Jednak podczas grzybiczego zapalenia pochwy, pojawia się dodatkowo najczęściej serowata wydzielina.

Leczenie jakie proponuje lekarz ginekolog jest zazwyczaj bezpieczne dla dziecka. W grzybicy stosuje się tabletki dopochwowe, maści.

Nigdy, nie można stosować przy grzybiczym zapaleniu pochwy, leków nie zalecanych przez lekarza, ,,na własną rękę”.

Paciorkowiec nie jest groźny dla życia człowieka. Znajduje się  w przewodzie pokarmowym i nie daje żadnych ubocznych objawów. Nie jest również groźny dla kobiety ciężarnej, jednak może być groźny dla dziecka, ze względu na jego słabo rozwinięty układ odpornościowy.

Kobiety ciężarne powinny być skierowane na wykonanie badania w kierunku paciorkowca, w 35-37 tygodniu ciąży. Badanie polega na pobraniu posiewu z pochwy. Posiew z pochwy może pobrać: lekarz ginekolog, położna, bądź kobieta sama.

Paciorkowiec żyje w przewodzie pokarmowym, jednak gdy znajduje się w jego dolnym odcinku, może swobodnie przejść do pochwy i układu moczowego, narażając na zakażenie dziecko.

Paciorkowca u kobiet ciężarnych stwierdza się, u około 20-30 procent.

Nie leczony paciorkowiec może doprowadzić do: porodu przedwczesnego, zakażenia błon płodowych i przedwczesne odejście wód płodowych. W czasie porodu maluszek może się zachłysnąć zakażonymi wodami płodowymi, co może doprowadzić do zachłystowego zapalenia płuc.

Zakażenie maluszka w czasie porodu paciorkowcem, może doprowadzić do zapalenia opon mózgowych.

Leczenie paciorkowca polega na podaniu kobiecie antybiotyku według antybiogramu.

By uniknąć przeniesienia zakażenia paciorkowcem na dziecko, trzeba dbać o higienę intymną:

-podmywać się pod prysznicem.
-zawsze od przodu do tyłu.
-używać do podmywania szarego lub glicerynowego mydła.