Jak się ubierać w ciąży?

To już pewne – jesteś w ciąży. Cieszysz się bardzo. Jednak czasami trochę się smucisz, bo myślisz, że nie będziesz już atrakcyjna dla swego partnera przez dłuższy okres czasu. To nie jest prawda. Zadajesz sobie już pytanie jak się ubierać w ciąży?  

W ciąży też możesz wyglądać atrakcyjnie. Obecnie w modzie nie ma tendencji do ukrywania rosnącego brzuszka, wręcz przeciwnie, możesz się nim pochwalić, wyeksponować go i być dalej sexy. Niektóre celebrytki wręcz chwalą się swoją ciążą, fotografując się i pokazując goły brzuszek.

Ciąża to najpiękniejszy okres w życiu kobiety. To nie są czasy, kiedy ciężarne chodziły w „workach”, zakrywając brzuch.

Oczywiście, gdy widzi się ciężarną w bardzo króciutkiej bluzce z brzuszkiem na wierzchu, pod brzuchem jeansy, a w ustach papieros, to jest to bardzo nieprzyjemny widok i myślę, że każdy, kto się z taką kobieta spotkał, zapamięta to na dłużej. Ale to są skrajności.

Większość ciężarnych jest schludnie, modnie i elegancko ubrana, do tego jeszcze lekki makijaż uzupełnia piękno i klasę ciężarnej. Ubiorem powinnaś podkreślić swój rosnący brzuszek.

W ciąży jesteś jak najpiękniej rozwijający się kwiat.

Powinnaś czuć się w tym okresie jeszcze bardziej atrakcyjna, bo nosisz pod sercem nowe życie.

Przede wszystkim wygodnie

Ubieraj się może nie zawsze modnie, ale zawsze wygodnie i zdrowo dla ciebie i dla twojego maluszka. Ubranie kobiet ciężarnych zależy od wielu czynników i powinno być dostosowane do pory roku, klimatu oraz wielkości ciąży, czyli wielkości rosnącego wciąż brzuszka.

W dużej mierze wygląd ciężarnej i sposób jej ubierania się zależy również od charakteru samej ciężarnej oraz sposobu ubierania się jej przed ciążą. Ubranie nie może uciskać żadnej części ciała, nie może ograniczać ruchów, powinno być wygodne i swobodne dla niej samej.

Współczesna moda ciążowa nie każe chować brzucha, a eksponować go. Masz być sexy.

Kupuj ubrania z naturalnych materiałów; bawełna, len, wełna.

Mają być przyjemne dla skóry, dobre dla zdrowia, niewywołujące alergii. Oczywiście, gdy jesteś na początku ciąży, gdy brzuszek nie jest tak widoczny i duży, możesz chodzić w ubraniach sprzed ciąży, ale musisz mieć plan i myśleć, jaką odzież będziesz nosić później.  Bo od ciebie zależy twój wygląd.

W ciąży, ze względu na dziecko oraz na swój stan zdrowia, nie możesz mieć obcisłych rzeczy. Jeśli ubrania są dla ciebie już za małe (np. spodnie), to na początek wystarczy rozpiąć guzik i wciągnąć gumkę, ale będziesz się czuła mniej swobodnie. Dłuższa bluzka nie zawsze zakryje rozpiętego guzika, czy rozsuniętego zamka u spodni, a to już nie wygląda estetycznie.

Możesz z powodzeniem włożyć koszulę męża, ale czy nie jesteś warta odrobiny luksusu, kupując elegancką sukienkę ciążową na wspólne wyjście? Oczywiście nie z dzianiny sztucznej, ale naturalnej. Poprawisz sobie nieco psychikę, co przyniesie późniejsze efekty.

Nie zapominaj o dodatkach do sukienki czy bluzki, wyglądają bardzo ładnie i modnie. W ciąży masz mniej odporną skórę i mogą powstać nieprzyjemne otarcia od ciasnej nieodpowiedniej odzieży. Ubranie powinnaś zatem nosić luźne pod biustem, bez pasków, rozciągliwe.

Popularne legginsy są zazwyczaj z materiałów sztucznych i nosząc je możesz siebie narazić na żylaki, kurcze łydek. Niestety dziecku też nie będzie wygodnie.

W sklepach dostępne są ubranie z regulacją, które rosną razem z brzuszkiem. Możesz sobie dobrać taki strój, jaki będzie dla ciebie najlepszy i w jakim będziesz czuła się najlepiej. Jeśli chodzi o bieliznę, najlepiej też powinnaś nosić bawełniana. Sztuczny materiał nie wchłania potu, a majtki ze sztucznych włókien mogą powodować nie tylko otarcia, ale też zapalenia pochwy. Zresztą w czasie ciąży, kiedy występują zwiększone upławy (fizjologicznie), powinnaś nosić dobrze wchłaniające majtki (nie zawsze masz wkładkę), bo w innym przypadku narażasz się na stan zapalny. Niepolecane są również stringi, gdyż też ocierają i mogą powodować stany zapalne, wrzynając się w szparę pośladkową i wargi sromowe.

Biustonosz w ciążyjak się ubierać w ciąży

Dobre i prawidłowe podtrzymanie piersi w ciąży jest bardzo istotne. Piersi powiększają się o około 800-900 gram, brodawki są zazwyczaj rozpulchnione, dlatego aby zapobiec większej deformacji i obwisłości piersi po ustaniu karmienia, musisz nosić odpowiedni stanik. Powinien być bawełniany, nieuciskający, nie powinno być w nim drutów ze względu na możliwość wbicia się w pierś.

Musisz go zmieniać wraz ze wzrostem ciąży.

Ramiączka powinny być szerokie, dobrze obarczające kręgosłup, czasami są wyściełane specjalnym dodatkowo materiałem. Szukaj biustonoszy z szerokim zapięciem na co najmniej 3 – 4 haftki lub nieuwierający zamek. Dobry biustonosz musi unosić pierś w stronę przeciwległego ramienia.

W czasie wypływu siary powinnaś nosić odpowiednie wkładki bawełniane (do kupienia w sklepie), a w przypadku płaskich lub wklęsłych brodawek specjalne nakładki na piersi, jeśli chcesz karmić piersią. Nosząc wkładki, wymieniaj je zgodnie z twoją potrzebą. Nie pozwól, aby namnożyły się w nich bakterie.

Gdy masz duże piersi noś stanik także w nocy, by podtrzymywać piersi, zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży. Możesz w ten sposób zapobiec rozstępom i opadaniu piersi. Piersi nie będą takie jak przed ciążą, ale możesz poprawić ich wygląd.

Pamiętaj – wielkość piersi nic nie ma wspólnego z ilością pokarmu. Gdy nie będziesz karmić naturalnie, piersi nie będą ani mniej opadające, czy bardziej jędrne. 

W czasie karmienia biustonosze są też dostosowane do potrzeb matek karmiących, przede wszystkim nie uciskają, czyli nie przyczyniają się do zapalnych zastojów piersi. Są uszyte z materiałów naturalnych. Musisz się zaopatrzyć przynajmniej w 2 takie staniki. Na pewno będziesz zadowolona. Nie kosztują dużo. Naprawdę warto je kupić, bo są wygodne i łatwe w utrzymaniu w czystości.

Pończochy i pasy ciążowe

Jeśli chodzi pończochy, nie noś ich na podwiązkach tylko na pasku, zapobiegniesz tym samym żylakom czy kurczom nóg. Gdy masz żylaki, noś specjalne pończochy przeciwżylakowe, oczywiście w porozumieniu ze swoim lekarzem prowadzącym.

Pasy ciążowe poleca się tylko w przypadku osłabionych mięśni brzucha, przy ciążach mnogich. W takim przypadku pas powinien podtrzymywać tylko brzuch od spojenia łonowego aż po pępek. Powinien mieć wzmocnienia na środku i po bokach. Musisz go zakładać w pozycji leżącej przy pomocy drugiej osoby. Oczywiście tylko w porozumieniu z lekarzem prowadzącym twoją ciążę.

Po cesarskim cięciu cesarskim czy po porodzie fizjologicznym, też możesz założyć specjalny pas, który pomoże ci w chodzeniu, zmniejszy trochę ból po cięciu i podtrzyma nieco sadełka, które pozostało po porodzie.

Oprócz ładnego ubioru powinnaś mieć też czyste, zadbane włosy i paznokcie, na które coraz częściej zwraca się uwagę. One uzupełniają całość ubioru oraz podkreślają urodę. Pamiętaj, że przy swobodnych, niekrępujących ruchach matki, dziecko również czuje się lepiej, ma lepszy komfort przebywania w macicy, zwłaszcza w ostatnich miesiącach ciąży.

Na koniec zacytuję słowa sławnego położnika – ginekologa prof. Roszkowskiego: „Ubiory ciężarnej powinny być luźne, wygodne, bez pasków wokół talii. Nie powinny uwierać brzucha, piersi, a jednocześnie powinny być atrakcyjne”. Sądzę, że ten cytat znakomicie podsumowuje cały artykuł.

Masz problem?