Masz problem ?
zapytaj o pomoc ekspertów
Obrzęki w ciąży zdarzają się dosyć często. Niby jest to naturalne, lecz trzeba na nie uważać, gdyż czasami mogą być niebezpieczne dla zdrowia oraz życia matki i dziecka.
Czujesz nieatrakcyjna, chodzisz jak przysłowiowa kaczka, a jeszcze tak niedawno było zupełnie inaczej. Co się stało? Tak, najprawdopodobniej masz obrzęki. Jeżeli ustępują one po przespanej nocy – nie denerwuj się, ponieważ po porodzie wszystko ustąpi. Najczęściej obrzęki występują w trzecim trymestrze ciąży (za patologię uważa się przyrost masy ciała kobiety ciężarnej o 80 gram dziennie). Obrzęki w ciąży wskazują na zatrzymywanie się płynów w ciele kobiety. Nie można ich ignorować, dlatego też warto poznać metody pomagające w walce z tą dolegliwością.
Na obrzęki w ciąży możesz stosować również maści, żele, płyny farmakologiczne, ale koniecznie musisz się najpierw skonsultować z lekarzem. Nie stosuj leków farmakologicznych na własną rękę, gdyż mogą zaszkodzić tobie i dziecku.
Jeśli dostosowałaś się do powyższych zaleceń, a obrzęki nadal nie ustępują lub są większe, obejmując nie tylko stopy, ale ręce, twarz, uda, natychmiast zgłoś się do lekarza, gdyż mogą to być pierwsze objawy zatrucia ciążowego, niebezpiecznego dla ciebie i dziecka.
Wskazówka: Jeśli obrzęki w ciąży nie ustępują po wypoczynku nocnym i utrzymują się ponad 24 godziny, wtedy musisz udać się do lekarza prowadzącego, aby zlecił badania i odpowiednie leczenie. Lekarz musi sprawdzić czy nie zagraża ci zatrucie pokarmowe czyli gestoza.