Masz problem ?
zapytaj o pomoc ekspertów
Będąc w ciąży, wiele kobiet skarży się na obrzęki. Pomimo tego, że jest to dosyć częsta dolegliwość, musisz pamiętać, że obrzęki mogą być bardzo niebezpiecznie dla twojego zdrowia i życia. Są również zagrożeniem dla twojego dziecka. Są to tzw. obrzęki ukryte.
Oprócz zwykłych obrzęków, u kobiet w ciąży wyróżnia się też obrzęki ukryte. Mamy z nimi do czynienia, kiedy to woda rozkłada się równomiernie w tkankach przyszłej mamy. Oznacza to, że obrzęk nie jest widoczny tylko w okolicach kostek rąk czy nóg, ale rozkłada się na całą powierzchnię ciała.
Często kobieta nawet nie zauważa, że ma obrzęki ukryte, gdyż wydaje jej się, że powiększone obwody to tylko ciążowe kilogramy. Jeśli zastanawiasz się czy masz obrzęki ukryte, możesz to sprawdzić poprzez lekki ucisk palcem w okolicach kostki lub wyżej. Jeżeli pozostaje dołek, świadczy to o obrzęku ukrytym.
Pamiętaj, że obrzęki mogą być jednym z objawów groźnego schorzenia jakim jest gestoza czyli zatrucie ciążowe. Jeśli masz jakiekolwiek obawy, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę.
Obrzęki można wyeliminować lub je ograniczyć stosując się do kilku prostych zasad. Przede wszystkim wyeliminuj lub ogranicz spożycie soli i zastąp ją majerankiem, zielem angielskim, natką pietruszki, szczypiorkiem czy kminkiem. Dodatkowo ogranicz lub wyłącz z jadłospisu kiełbasy, pasztety, konserwy mięsne, tłuste sery żółte i topione. Pij dużo płynów, aby nerki dobrze pracowały i usuwały toksyny z organizmu. Pamiętaj, że woda wpływa bardzo korzystnie na urodę, samopoczucie i zdrowie.
Zwróć uwagę na ubrania, które nosisz. Nie zakładaj obcisłej odzieży, podkolanówek, skarpetek uciskających i noś odpowiednie obuwie.
Odpoczywaj z nogami uniesionymi ku górze (podłóż pod nogi koc, poduszkę), nie pracuj ciężko, leż często na lewym boku i nie przebywaj zbyt długo na słońcu.
Na kostki możesz założyć kompres chłodzący, kostki lodu owinięte w mały ręcznik, zimną wodę, następnie wypoczywaj z nogami uniesionymi ku górze od 15 do 20 minut.