Niepowściągliwe wymioty ciężarnych.

Nasilone wymioty ciężarnych, pojawiają się przed 16 tygodniem ciąży i noszą miano ,, niepowściągliwych wymiotów ciężarnych”. Bardzo rzadko występują w  drugiej połowie ciąży. Nie leczone w porę, mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu, zaburzeń gospodarki elektrolitowej, zaburzeń odżywiania, oraz wiele innych nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu ciężarnej. Na szczęście odsetek niepowściągliwych wymiotów ciężarnych  jest niewielki, dzięki prawidłowej opiece medycznej nad ciężarną.

Przyczyny niepowściągliwych wymiotów ciężarnych nie są jeszcze dokładnie poznane. Mają podłoże psychiczne ( nie akceptacja przez kobietę ciąży) i somatyczne (lęk). Przyczyną mogą być również zaburzenia funkcjonowania tarczycy (nadczynność), oraz infekcje układu pokarmowego.

Objawy niepowściągliwych wymiotów ciężarnych:

Istnieją czynniki predysponujące ciężarną do niepowściągliwych wymiotów w ciąży:

Kobieta ciężarna z niepowściągliwymi wymiotami powinna być hospitalizowana w szpitalu. Aby ciężarna tolerowała podawane posiłki należy zmienić jej dietę na lekko węglowodanową. Posiłki podawane muszą być  często, w małych porcjach, apetycznie. Przykre zapachy również niekorzystnie wpływają na stan zdrowia kobiety. Posiłki płynne i stałe powinny być, podawane osobno. Płyny podaje się godzinę po posiłkach stałych.

W szpitalu ciężarna jest nawadniana przez wlewy dożylne. Kobieta będzie miała zrobione badanie: USG oraz inne badanie laboratoryjne. Podawane są leki przeciwwymiotne i uspokajające, oraz stymulacja witaminowa. Niekiedy stosuje się ekstrat z imbiru oraz psychoterapię.

Dobrze prowadzona terapia, przynosi dobre, dalsze rokowania co do ciąży i dziecka. Wymioty ustępują, u kobiety stwierdza się wzrost wagi ciała. Dziecko rozwija się prawidłowo. Ciężarna musi się wyciszyć, uspokoić. Pomoc najbliższych spowoduje szybszy powrót do zdrowia.