Częste oddawanie moczu w ciąży

Jeszcze nie jesteś pewna, czy nosisz pod sercem maleńkiego człowieczka, ale chodzisz ciągle do ubikacji i nie możesz przespać nocy. Do tej pory to się nigdy nie zdarzało. Częste oddawanie moczu w ciąży jest jednym z domyślnych objawów ciąży.

Sprawcami takiej sytuacji są hormony: progesteron i estrogen, które powodują rozluźnianie mięśni. Do tego dołącza się ucisk ciężarnej macicy na pęcherz, oraz zwiększona praca nerek.

Niektóre ciężarne odczuwają potrzebę oddawania moczu już od 6-8 miesiąca ciąży. Te dolegliwości ustępują około 4 miesiąca ciąży i powracają  w 9 miesiącu.

Pod koniec ciąży dziecko główką naciska w dół lub kopie nóżkami w pęcherz. Mimowolnie popuszczasz mocz. To jest fizjologia, nie denerwuj się.

Będziesz popuszczać mocz przy kichaniu, kaszlu, śmiechu. Dzieje się to dlatego, że ciężarna macica uciska na przewody moczowe doprowadzając do zastojów, a to już krok do tworzenia się bakterii chorobotwórczych. Nie leczona infekcja może przenieść się na wyższe partie układu moczowego aż do nerek.

Pieczenie, ból, bolesne parcie na mocz, krew w moczu, podwyższona temperatura przy oddawaniu moczu może sugerować zapalenie pęcherza moczowego. Nie zwlekaj. Idź do lekarza, nie czekaj, że może samo przejdzie.

Nie  lecz się domowymi sposobami, nie bierz sama leków, bo może to zaszkodzić tobie i twojemu dziecku. Podobne objawy można różnicować z zapaleniem pochwy.

Nie wstrzymuj mikcji (oddania moczu) na siłę, idź do toalety. Pij dużo płynów. Dbaj o higienę intymną, podmywaj się zawsze od strony pochwy do odbytu. Możesz podmywać się Tantum Rosa lub szarym mydłem.

Największe ryzyko zapalenia pęcherza najczęściej występuje w 9-17 tygodniu ciąży i często jest przyczyną poronienia.

Aby ustrzec się przed tymi dolegliwościami spróbuj: jeść żurawinę, miód spadziowy i wrzosowy, nie pij napojów z kofeiną. Unikaj przeziębienia dolnych części ciała. Zmniejsz ilość wypitych płynów przed snem. Przy oddawaniu moczu pochyl się do przodu, szybciej opróżnisz pęcherz. Przed pójściem spać skorzystaj z toalety. Możesz pić herbatki ziołowe.

Częste oddawanie moczu może również świadczyć o cukrzycy ciężarnych. Nie bagatelizuj objawów, zgłoś się do lekarza prowadzącego, on zapewne rozwieje wszelkie twoje wątpliwości co do twojego stanu zdrowia i maleństwa.