Najpopularniejsze mity na temat diety w ciąży

Istnieje wiele stwierdzeń dotyczących diety w ciąży, które rozpowszechniane są z pokolenia na pokolenie. Niektóre z nich to bardzo cenne rady, inne natomiast, ocierają się wręcz o absurd. W natłoku tak wielu informacji, dotyczących prawidłowego sposobu żywienia, wiele przyszłych mam popełnia istotne błędy żywieniowe, nie zdając sobie kompletnie sprawy z ich powagi i ewentualnych konsekwencji. Oto kilka najpopularniejszych mitów na temat diety w ciąży.


W ciąży trzeba jeść za dwoje!

Jest to oczywiście nieprawda! Dieta w ciąży powinna być prowadzona w taki sposób, aby jeść nie za dwoje, ale dla dwojga. Zbyt duża podaż kaloryczna spożywanego jedzenia, w bardzo szybkim tempie spowoduje istotny przyrost masy ciała przyszłej mamy. Może to skutkować nawet problemami w trakcie porodu, z pewnością natomiast przyniesie przykre konsekwencje w postaci wielu nadprogramowych kilogramów po ciąży. Szacuje się, że średnie zapotrzebowanie energetyczne płodu podczas całej ciąży, to tylko około 300 kcal – to tyle, co lekki posiłek.


Kwaśne to chłopiec, słodkie – dziewczynka

To chyba jeden z najpopularniejszych stwierdzeń, dotyczących diety w ciąży. Nie ma naukowych dowodów na to, że upodobania kulinarne mam w tym szczególnym okresie, miałyby jakikolwiek przełożenie na płeć nienarodzonego jeszcze dziecka. Jest to raczej kwestia zapotrzebowania organizmu na określony składnik, zawarty w danym pożywieniu. Tak zwane „zachcianki” ciążowe to prosty i czytelny sygnał organizmu, jakich składników odżywczych potrzebuje w tym czasie najbardziej. A to, że czasami prowadzi to do dość „ekstrawaganckich” połączeń produktów żywnościowych, to tylko kwestia przypadku.

 

Kwas foliowy z diety całkowicie wystarczy

Jest to najczęstszy błąd przyszłych mam! Foliany zawarte w produktach żywnościowych, nie wystarczą, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie organizmu na kwas foliowy w czasie ciąży. Po pierwsze, długotrwała obróbka pożywienia niszczy nawet do kilkudziesięciu procent zawartości kwasu foliowego w pożywieniu, ponieważ jest to związek niezwykle wrażliwy na działanie światła i ciepła. Po drugie, u blisko połowy kobiet pojawia się wada genetyczna, która sprawia, że przyswajanie kwasu foliowego z pożywienia staje się niemożliwe, co skutkuje groźnymi dla zdrowia dziecka niedoborami. Ciążową dietę należy więc uzupełniać, stosując preparat witaminowy Femibion, którego głównym składnikiem jest metafolina – najlepiej przyswajalna forma kwasu foliowego.