Masz problem ?
zapytaj o pomoc ekspertów
Technika USG powstała w latach 60 i początkowo była wykorzystywana w rybołówstwie do odnajdywania ławic ryb. Następnie odnalazła swoje zastosowanie w medycynie i obecnie badanie USG jest jednym z najbardziej znanych sposobów wglądu we wnętrze człowieka.
Jest to badanie bezpieczne dla dziecka i ciężarnej. Do tego badania nie musisz się specjalnie przygotowywać. Jest ono bezbolesne. Obecnie jest najdokładniejszym badaniem w ciąży, dokładnie rozpoznającym ciążę, rozwój dziecka czy łożyska.
Wykonuje się go trzykrotnie w ciąży fizjologicznej, natomiast w przypadku ciąży zagrożonej może być wykonywane według potrzeb.
Pierwsze badanie USG wykonuje się w pierwszym trymestrze ciąży, w 11 – 14 tygodniu. Wykonuje się je przez pochwę. Można wtedy stwierdzić wczesne wady dziecka np. zespół Downa.
W drugim trymestrze ciąży (20 – 23 tydzień) badanie USG wykonuje się specjalną pelotą przez powłoki brzuszne. Określa się wielkość płodu, jego rozwój, można rozpoznać już płeć dziecka oraz wykryć wszystkie nieprawidłowości w rozwoju płodu.
W trzecim trymestrze ciąży, około 30 – 32 tygodnia, lekarz oceni rozwój dziecka, jego wzrost, dojrzałość łożyska i przepływy naczyniowe. W 38 tygodniu można wykonać dodatkowe badanie USG w celu określenia położenia płodu i zaplanowania przebiegu porodu, np. położenie pośladkowe dziecka w pierwszej ciąży rozwiązuje się przez cięcie cesarskie.
Obecnie w większości poradni dla kobiet i gabinetach prywatnych lekarze pracują na dobrym, nowoczesnym sprzęcie 3D i 4D. Za ich pomocą można robić zdjęcia, kręcić filmiki z dzieckiem jeszcze w brzuchu mamy. Potem daje się je rodzicom do np. albumu.
Podczas badania ciężarna leży na plecach. Lekarz smaruje specjalnym żelem antyalergicznym brzuch i przesuwa po nim pelotę. Fale dźwiękowe przekazują obraz dziecka na monitor. Badanie trwa około 30 min.
Do tej pory nie podano konkretnych zależności między USG w ciąży a ewentualnymi skutkami ujemnymi dla dziecka. Jednak istnieje związek między dużą ilością wykonanych USG w ciąży a zaburzeniami nerwowymi u dziecka np. dysleksją. Niektóre pisma wykazują również związek między USG a leworęcznością dzieci.