Masz problem ?
zapytaj o pomoc ekspertów
W czasie pierwszej wizyty u lekarza ginekologa (podejrzewasz u siebie ciążę), lekarz po zbadaniu cię i stwierdzeniu, że to jest ciąża wystawi ci skierowanie na badania dodatkowe.
Będzie to najprawdopodobniej 6-8-10 tydzień ciąży.
Na pierwszej wizycie, z reguły lekarz wykonuje badanie USG w celu stwierdzenia między innymi ciąży.
Powinnaś otrzymać skierowanie na badania:
Druga wizyta w ciąży powinna być w 11-14 tygodniu. Lekarz da ci skierowanie na: morfologię i mocz, zmierzy ci ciśnienie krwi, wagę ciała oraz oglądnie wydzielinę z pochwy. Gdy nie miałaś przeprowadzonego USG podczas pierwszego badania, lekarz je wykona.
W 15-20 tygodniu ciąży, czeka cię następna wizyta w czasie której dostaniesz skierowanie na: przeciwciała odpornościowe, morfologię, mocz, HBS. Lekarz w czasie badania oceni wysokość dna macicy, oceni wydzielinę z pochwy. Będziesz miała zmierzone RR oraz wagę. Spróbuj zauważyć pierwsze ruchy dziecka. Zapisz je i zgłoś lekarzowi lub położnej.
W 21-26 tygodniu ciąży będziesz już czuła ruchy dziecka. Lekarz poprosi cię o liczenie ruchów. Specjalnym aparatem położna wysłucha tętno dziecka. Otrzymasz skierowanie na badania: morfologię, mocz oraz test obciążenia glukozą.
Test obciążenia glukozą potrzebny jest do wykrycia cukrzycy ciężarnej. Po 24 tygodniu rano na czczo w laboratorium (razem z morfologią) będziesz miała pobraną krew na cukier. Następnie wypijesz 50 g glukozy, odczekasz siedząc 1 godzinę i będzie powtórnie przeprowadzone sprawdzenie poziomu glukozy.
Gdyby wartości glukozy były podwyższone, wypijasz tym razem 75 gram glukozy, masz pobrane badanie za 2 godziny. Gdy poziom glukozy jest wysoki, może to świadczyć o cukrzycy ciężarnych. Wtedy dostajesz skierowanie do diabetologa na konsultację. Będziesz miała wykonane USG, pomiar RR, wagę ciała. Lekarz oceni wysokość dna macicy oraz wydzielinę z pochwy.
Następna wizyta u lekarza w ciąży prawidłowej powinna być między 27 – 32 tygodniem ciąży. Od lekarza otrzymasz skierowanie na: morfologię, mocz i przeciwciała. Będziesz miała mierzone RR i wagę ciała oraz słuchane tętno dziecka. Powiedz lekarzowi o częstości i charakterze ruchów dziecka. Lekarz określi wydzielinę z pochwy oraz wysokość dna macicy.
W 33-37 tygodniu ciąży powinnaś otrzymać skierowanie na następujące badania: morfologię, mocz, WDRL, HBS. Będziesz miała mierzone RR, ocenianą wagę ciała, wysokość dna macicy. Położna wykona zapis KTG, czyli równoczesny zapis tętna dziecka i skurczów macicy. Jest to tzw. non test stres. Musisz sprawdzać ruchy dziecka.
Po 40 tygodniu ciąży będziesz miała wykonane badania: morfologię, mocz, wagę, KTG, USG. W Polsce, w zależności od placówki służby zdrowia, ciężarna powinna się zgłosić do szpitala, gdy nie ma skurczy porodowych w 4-5 dniu po terminie porodu. Oczywiście, gdybyś zauważyła coś niepokojącego w każdej chwili jedź do szpitala.
Wyżej wymienione badania w ciąży lekarz prowadzący może zlecać dowolnie, w zależności od stanu ciąży i ciężarnej.
Kobiety będące w ciąży po 35 roku życia mogą mieć wykonane badania prenatalne, w celu wykrycia ewentualnych wad wrodzonych u dziecka. Są to badania nieinwazyjne (bezpieczne dla dziecka) i inwazyjne, w czasie których może dojść do uszkodzenia płodu.
Badania inwazyjne wykonywane są tylko w placówkach specjalistycznych o wysokiej referencyjności. Inne badania wykonywane w ciąży to: PAPPiA – jest to badanie przesiewowe w kierunku wykluczenia: choroby Downa, zespołu Edwarda i PATAU dziecka.
Natomiast test potrójny HCG ocenia ryzyko aberracji chromosomów i wad układu nerwowego.
Oczywiście, w razie jakichkolwiek podejrzeń o chorobę matki lub dziecka w czasie ciąży, lekarz niezwłocznie kieruje ciężarną do odpowiedniej placówki szpitalnej.
Gdy udajesz się na wizyty kontrolne w ciąży do prywatnej placówki, za badania musisz zapłacić. Badania są bezpłatne, gdy twoją ciążę prowadzi lekarz lub położna pracująca w poradni K.