Masz problem ?
zapytaj o pomoc ekspertów
Twoje dziecko rośnie i potrzebuje coraz więcej pokarmu. Podawanie samego mleka już nie wystarcza. Dziecko musi mieć podawane dodatkowe produkty. Jego menu powinnaś ustalić z lekarzem, tak by miało w pokarmach dostarczone więcej energii, żelaza, witamin oraz innych pierwiastków potrzebnych do prawidłowego rozwoju.
To, od którego miesiąca życia musisz uzupełniać dietę dziecka, zależy od tego, jak do tej pory karmiłaś swoje dziecko. Przy karmieniu naturalnym powinnaś próbować urozmaicić dietę dziecka dopiero po 6 miesiącu życia. Chociaż czasem zdarza się, że dziecko karmione piersią domaga się innych produktów już przed 6 miesiącem życia lub jakiś czas później.
Gdy nie karmiłaś swego dziecka piersią tylko mlekiem modyfikowanym, nowe produkty możesz wprowadzać 1-2 miesiące wcześniej.
Wszystko zależy tu od dziecka. Nie trzymaj się reguł i nie karm dziecko wg tzw. kalendarza. Dietę dziecka musisz zastosować indywidualnie.
Wprowadzanie nowych pokarmów do diety dziecka zależy od niego samego, szerokości geograficznej i kraju zamieszkania. Dziecko musi być na to gotowe.
Właściwie między 4-6 miesiącem życia dziecka zanika u niego naturalny odruch usuwania z buzi zbędnych ciał obcych. Dziecko samo trzyma już główkę, ma możliwość utrzymywania się w pozycji półsiedzącej. Jedz swoje posiłki przy dziecku, a zobaczysz, że w pewnej chwili zacznie się bacznie przyglądać, co robisz.
Jest zasada, że nie możesz dziecku wprowadzać wielu różnych produktów naraz. Rób to sukcesywnie. Po wprowadzeniu jednego produktu poczekaj kilka dni, zobacz, jak organizm dziecka zareaguje, wtedy możesz mu podać coś innego.
Początkowo podawaj dziecku 2-3 łyżeczki nowego pokarmu. Będziesz mogła zauważyć, czy dziecko po wprowadzeniu nowego posiłku nie wymiotuje, nie ma na skórze wyprysków, czerwonych plam lub po prostu nie jest niespokojne.
Zanim jednak będziesz dziecku wprowadzać nowe pokarmy pamiętaj:
W Polsce zazwyczaj najpierw wprowadza się tarte jabłko, sok z marchwi lub kaszkę ryżową. Gdy dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym jabłko wprowadzić możesz już w 4 miesiącu życia.
Do 4 miesiąca życia dziecku podawane jest mleko początkowe; Bebiko, Laktowit, Bebilon, Aptamil, Humana, Nan. Później podawaj dziecku mleko modyfikowane następne, może być ono z ryżem lub kaszą gryczaną.
Zwróć szczególną uwagę na wodę, w której rozpuszczasz mleko.
W 5 miesiącu życia dziecku karmionemu sztucznie możesz podać mieszanki mleczne z ryżem, kukurydzą, gryką, kaszką jaglaną, jednak nie mogą one zawierać glutenu.
W 5 miesiącu życia podajesz dziecku 4 razy dziennie mleko i kaszki, a raz dziennie zupę jarzynową (ziemniak, marchew, kalafior).
W 6 miesiącu życia twojemu dziecku możesz podać przetarte mięso (najlepiej z indyka, królika, kurczaka). Dziecko w tym wieku powinno zjeść 3-4 razy dziennie mieszankę mleczną, do tego np. kaszkę ryżową oraz zupę z mięsem i wypić 1 sok owocowy.
W 7-8 miesiącu życia twoje dziecko powinno pić 2 razy dziennie mleko, zjadać 1 kaszkę na mleku lub kisiel z ½ żółtka, 1 zupę z mięsem oraz 1 przetarte jabłko lub sok.
W 8 miesiącu możesz wprowadzić do diety szparagi, śliwki, czereśnie, gruszki, kaszę gryczaną, a z przypraw kminek, koperek, majeranek.
Dzieciom karmionym piersią do 6 miesiąca życia posiłki uzupełniające wprowadza się około 7 miesiąca życia. Oczywiście cały czas podajemy pierś na żądanie. Najpierw wprowadź dziecku soki i przeciery z jabłka i marchwi (nie więcej jak 150 ml na dobę).
Pamiętaj, by jabłka i marchew były ze sprawdzonego źródła, bez nawozów i oprysków. Później wprowadź zupę jarzynową lub przecier jarzynowy z gotowanym mięsem (1 raz dziennie około 180 ml). Zacznij podawać ½ żółtka co drugi dzień.
Pamiętaj o obserwacji dziecka.
Wprowadź dynię jako przecier lub mus. Do zupki dodaj ziemniaka(zupka z mięsem + ½ marchewki + ½ ziemniaka + ½ pietruszki +10 g mięsa). Od 7 miesiąca życia dodatkowe żywienie dzieci karmionych piersią i mieszanką modyfikowaną jest takie samo.
W 9 miesiącu życia dziecko powinno zjadać około 5 posiłków dziennie. Możesz spróbować podać dziecku biszkopty bezglutenowe, chrupki kukurydziane, co 2 dzień żółtko, szpinak, cebulę, szczaw, arbuz, porzeczki, kaszę jaglaną lub jęczmienną, pestki dyni i słonecznika.
Pamiętaj, że twoje dziecko może nie tolerować wiele pokarmów. Gdy zauważysz u niego jakieś niepokojące objawy, niektóre pokarmy musisz wyeliminować z jego menu. Spróbuj je ponownie wprowadzać w późniejszym terminie.
W 10 miesiącu życia dziecko powinno zjadać około 5 posiłków dziennie. Już wtedy podaj dziecku obiad z dwóch dań. Zupkę podaj pierwszą, a za godzinę lub półtorej drugie danie. Wprowadź dziecku bakłażana, świeżego ogórka, paprykę, pomidora, soję, borówki (nie podaj dużo borówek, bo mogą wywołać zatwardzenie), poziomki, ananasa.
W 10 miesiącu możesz wprowadzić do menu sól, cynamon, czosnek, szczypior, natkę pietruszki oraz chleb bezglutenowy i bułki.
W 11-12 miesiącu dziecko je 4-5 posiłków dziennie. 2-3 razy w tygodniu podawaj mu cale jajko, a 1-2 razy w tygodniu – twarożek, kefir lub jogurt. Podawaj dziecku jedynie wędliny dobrej jakości, bez konserwantów.
W 12 miesiącu życia możesz już poddawać dziecku sałatę, rzodkiewkę, owoce południowe. Jadłospis możesz też dodatkowo wzbogacić o mąkę pszeniczną i orzechy.
Cały czas musisz uważać na alergenne produkty spożywcze takie jak czekolada, miód, jaja, owoce cytrusowe i truskawki.