Karmienie piersią dziecka powyżej dwóch lat

Karmienie piersią dziecka powyżej dwóch lat bardzo się ceni. W Polsce około 9% matek jeszcze karmi swoje dziecko w drugim roku życia. To bardzo mało. W Afryce matki karmią swoje dzieci do czwartego i piątego roku życia.

Utarło się powiedzenie, że mleko kobiece w drugim czy trzecim roku życia dziecka jest mniej wartościowe. Nie jest to zgodne z prawdą. Często matki dłużej karmiące swoje dzieci są wyśmiewane, że nie idą z postępem cywilizacji.

Mleko matki dziecka dwuletniego jest produkowane w nieco mniejszej ilości, ale zawiera niektóre składniki np. immunoglobuliny w takiej ilości jak w drugim tygodniu po porodzie. 

Skład pokarmu kobiecego zmienia się wraz z wiekiem dziecka, w czasie jednego karmienia, pory dnia czy klimatu. Udowodniono, że pokarm matek w zimnych regionach Ziemi ma większą zawartość tłuszczu niż np. pokarm matek w ciepłych krajach.

 

Pokarm kobiety karmiącej dwu czy trzylatka zawiera:

Dodatkowo:

Trzyletni czy dwuletni maluch, to chodzący odkurzacz, wszystko jeszcze zbiera do buzi i karmienie piersią zabezpiecza jego organizm przed infekcją. W czasie choroby dzieci najczęściej rezygnują z innych pokarmów na rzecz karmienia piersią. W późniejszym okresie karmienia, dzieci często rezygnują w ciągu dnia z karmień lub przystawiają się na krótko, a domagają się karmienia przed snem i w nocy.

Czasami maluchy chcą przytulić się do mamy, ukoić ból i płacz przy jej piersi.